logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Spotkanie w Magdeburgu



W dniach 22-25 partnerzy projektu spotkali się w Magdeburgu aby uczestniczyć w warsztatach dotyczących Planów działań dla terenów poprzemysłowych oraz odwiedzić brownfieldy Magdeburga

Podczas warsztatów każdy z partnerów przedstawił analizę dotyczącą przemysłowego terenu pilotażowego. Bydgoszcz przedstawiła teren dawnego Zachemu wykonaną na zlecenie przez Akademię Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Solec Kujawski zaś teren po dawnej nasycali podkładów kolejowych, którą zaprezentował Wojciech Irmiński.
Obszary dawnych Zakładów Chemicznych „Zachem” w Bydgoszczy oraz Przedsiębiorstwa Państwowego Nasycalnia podkładów Kolejowych w Solcu Kujawskim są typowymi przykładami zdegradowanych obszarów poprzemysłowych w Polsce. Pomimo atrakcyjnej lokalizacji w pobliżu lub bezpośrednim sąsiedztwie obszaru zurbanizowanego w związku z silnym zanieczyszczeniem środowiska brakuje inwestorów, którzy podjęli by się remediacji terenu, w tym w szczególności oczyszczenia gleb i gruntów oraz wód podziemnych. Wynika to z oczywistego faktu wysokich kosztów tego typu działań, co wymusza aktywniejszą rolę samorządów lokalnych. Dobrym przykładem w tym względzie jest ogół aktywnych działań prowadzonych przez Gminę Solec Kujawski, która przejęła cały zanieczyszczony teren i wykorzystując dofinansowanie ze środków unijnych podjęła rekultywacje terenu oraz oczyszczanie gleb i gruntów. Jednocześnie w kolejnych etapach remediacji terenu dawnego Przedsiębiorstwa Państwowego Nasycalnia Podkładów Kolejowych planowana jest skuteczna remediacja wód podziemnych. W przypadku terenu dawnych Zakładów Chemicznych „Zachem”
w Bydgoszczy powtórzenie ścieżki działań wypracowanej w Solcu Kujawskim może okazać się trudne lub też niemożliwe. Wynika to bezpośrednio z faktu dużego rozmiaru terenu poprzemysłowego (łącznie 2000 ha) oraz skomplikowanej struktury własnościowej. Dodatkowo w wyniku długotrwałej działalności dawnych ZCh „Zachem” zanieczyszczeniu uległy również obszary poza terenem omawianych zakładów.

Program spotkania w Magdeburgu EN

Analiza aktualnych uwarunkowań