logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Międzynarodowe szkolenie w Bydgoszczy



W dniu 10 maja 2017r. w budynku Idea Przestrzeń Biznesu na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego w Bydgoszczy odbyło się międzynarodowe szkolenie dotyczące zrównoważonego rozwoju terenów poprzemysłowych. Szkolenie zostało zorganizowane w ramach projektu ReSites - Rehabilitacja środowiskowa terenów poprzemysłowych w Europie Środkowej. Uczestników powitała Pani Maria Wasiak – Zastępca Prezydenta Bydgoszczy.

Uczestnikami szkolenia byli partnerzy projektu ReSites z Włoch, Niemiec, Słowenii i Chorwacji i Polski oraz partnerzy stowarzyszeni projektu. Ponadto w szkoleniu udział wzięli lokalni interesariusze związani zawodowo z tematyką terenów poprzemysłowych.  Zainteresowanie szkoleniem było bardzo duże, w szkoleniu uczestniczyło 60 osób.
Podczas szkolenia eksperci z instytucji europejskich przedstawili dobre praktyki rewitalizacji terenów poprzemysłowych, innowacyjne metody monitoringu gruntu i wód gruntowych oraz „zielone” metody rekultywacji. Zaprezentowane zostały praktyczne przykłady remediacji z innych miast Europy, dowiedzieliśmy się w jaki sposób ocenić i wybrać najlepsze rozwiązania regeneracyjne a także jakie  wyzwania stoją przez właścicielami brownfieldów. Przygotowana została również wystawa dotycząca działań pilotażowych projektu ReSites.

Ważnym punktem programu była wizyta studyjna na terenie dawnych Zakładów Chemicznych „Zachem”, które są typowym przykładem zdegradowanych obszarów poprzemysłowych w Polsce.
Pomimo atrakcyjnej lokalizacji w związku z silnym zanieczyszczeniem środowiska brakuje inwestorów, którzy podjęliby się remediacji terenu. Wynika to z wysokich kosztów tego typu działań, skomplikowanej struktury własnościowej i dużej powierzchni obszaru, którego dotyczy rewitalizacja (ok. 2000 ha). Brakuje też możliwości uzyskania wsparcia finansowego na tego typu działania.
Wycieczka po terenie byłego Zachemu została przeprowadzona w oparciu o najważniejsze punkty dla kwestii zanieczyszczenia gleb na tym obszarze, tak aby pokazać zwiedzającym prawdziwe oblicze terenów poprzemysłowych. Punktem początkowym trasy było Exploseum gdzie dr inż. Dorota Pierri (AGH) wprowadziła uczestników w historie i problemy terenu dawnego Zachemu, dalej wycieczka prowadziła m.in. przez teren produkcji epichlorohydryny (tzw. EPI), obszar instalacji TDI, TDA, soczewkę nitrobenzenu, składowisko przy ul. Zielonej, gdzie wykonano pokazowy monitoring.

11 maja partnerzy spotkali się w Solcu Kujawskim na spotkaniu projektu, podczas którego dyskutowano o postępach działań projektowych oraz tworzeniu narzędzia geo-informacyjnego służącego do zarządzania terenami poprzemysłowymi. W tym dniu odbyła się również wizyta na terenie pilotażowym w Solcu Kujawskim – zrekultywowanym terenie po byłej nasycalni podkładów kolejowych.

Program szkolenia-PL

Prezentacja Thomas Ertel-EN

Prezentacja Nicole-EN

Prezentacja LAF-EN

Prezentacja AGH-EN

Prezentacja AGH Exploseum-EN

Wizyta terenu pilotażowego-PL

Materiały szkoleniowe-EN