logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Rejewski spogląda na Gdańską
Trwają prace nad muralem Mariana Rejewskiego przy ul. Gdańskiej 10. Projekt został wyłoniony w konkursie ogłoszonym przez miasto.


Autorem zwycięskiego projektu jest Julian Nowicki z Bydgoszczy. To jego propozycja muralu związanego z postacią wybitnego bydgoskiego matematyka – Marian Rejewskiego zachwyciła komisję.

Projekt przedstawia portret Rejewskiego częściowo zaszyfrowany. Autor wykorzystał płycinę w ścianie, która defragmentuje obraz przechodzący przez nią i narzuca podział kompozycji. To w polu wyznaczonym przez płycinę portret widziany jest w sposób rzeczywisty, "odszyfrowany", natomiast poza płyciną, zarysy portretu utworzone są przez multiplikowany, charakterystyczny zapis kodu Enigmy. Tworzy to kryptograficzny wizerunek bohatera.

Część liter szyfru Enigmy jest wyodrębniona z tła dzięki dodaniu koloru  - przełamanego różu, tworząc kolejną odszyfrowaną wartość w obrazie – napis „Rejewski Marian.”

Kolorystyka projektu odtwarza kolorystykę samej elewacji po prawej stronie muralu, czyli odcieni szarości w połączeniu z cieplejszą, ciemną szarością oraz przełamanym różem, dzięki czemu obraz staje się integralną częścią całej elewacji. Tym samym wpisuje się w otoczenie i nie sprawia wrażenia wtórnie zamieszczonego plakatu.

Wykonanie muralu Rejewskiego ma się zakończyć do 24 października.  

Niedawno powstał mural na ul. Jagiellońskiej, który przedstawia króla Kazimierza Wielkiego.