logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Muzeum Mydła świętuje piąte urodziny




Muzeum Mydła i Historii Brudu przy ul. Długiej to jedyna taka atrakcja w Europie i miejsce, do którego chętnie zaglądają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Dziś (1września) obchodzi piątą rocznicę istnienia.


Muzeum Mydła i Historii Brudu mieści się na bydgoskiej Starówce, przy ulicy Długiej 13-17.  Jest jedynym tego typu Muzeum w Europie i unikatową atrakcją turystyczną Bydgoszczy. Dziś (1 września) obchodzi piątą rocznicę istnienia – z tej okazji prezydent Bydgoszczy złożył właścicielom Muzeum życzenia.

Muzeum zostało otwarte 1 września 2012 roku po prawie dwóch latach starań i przygotowań. Właścicielami są Daria Kieraszewicz i Adam Bujny. Kieraszewicz od 2008r. prowadzi firmę zajmującą się turystyką przyjazdową do Bydgoszczy i regionu, natomiast Bujny prowadził firmę zajmującą się produkcją mydła z mleka koziego. Przypadkowe spotkanie po latach zaowocowało wspólnym pomysłem na biznes. Z początku nikt poza nimi samymi nie wierzył w możliwość istnienia takiej placówki, ale oni byli zdania, że musi się udać. Początkowo w piwnicach i mieszkaniach składali kupione i otrzymane eksponaty: balie, tarki, dzwony do prania. Kiedy w końcu wynajęli lokal, rozpoczął się wielki remont, który zakończyli tuz przed otwarciem.

Celem powstania pracowni jest pokazywanie historii poprzez ciekawostki, zabawne anegdoty. W  muzeum można dotykać wszystkich eksponatów, próbować prania dawnymi sposobami, wziąć udział w warsztatach mydlarskich, a wyprodukowane własnoręcznie mydełko zabrać ze sobą do domu.

Wśród eksponatów muzeum znajdują się m. in. maglownice, pralki "Franie", suszarki, formy do wyrobu mydła. Są także stare drewniane balie z czasów naszych dziadków, pralnie, łaźnie i łazienki z XIX-wiecznymi żeliwnymi wannami oraz około dwustuletnim "prysznicem". W muzeum zobaczyć można przenośne toalety i tarki do prania ubrań. Na ścianach wiszą przedwojenne fotografie i reklamy mydeł z gazet i czasopism sprzed 1939 roku. W środku mieści się też laboratorium
 do produkcji mydła.

Muzeum cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków i gości z zagranicy. Dlatego opowiadają o nim w języku angielskim, niemieckim, włoskim i francuskim wykwalifikowani przewodnicy.

Poza muzeum istnieje również obwoźna pracownia mydła, która powstała jako nawiązanie do wieloletniej tradycji bydgoskiej produkcji mydeł i świec.

Warto wiedzieć:

W 2017 roku Muzeum Mydła i Historii Brudu znalazł się w programie „Podróże z Historią, prowadzonym, przez Radosława Koterskiego i emitowanego w TVP2. 

Daria Kieraszewicz i Adam Bujny zostali docenieni w rankingu Gazety Pomorskiej i Urzędu Marszałkowskiego „Złota Setka Kujaw i Pomorza” w kategorii Najbardziej Innowacyjna Mikrofirma na Kujawach i Pomorzu za działalność Muzeum Mydła oraz innowacyjne przedsięwzięcia, jakimi było utworzenie marki Bydgoska Wytwórnia Mydła, która tradycją produkcji nawiązuje do Bydgoskiej Wytwórni Mydła.

W 2016 roku Muzeum zostało wyróżnione przez National Geographic  i zaproszone jako partner na Targi World Travel Show do Nadarzyna.