logo miasta - trzy kolorowe spichrze

ME U23: Przechodzący przez rzekę też kibicuje
Przechodzący przez rzekę, czyli nasza chyba najczęściej fotografowana przez mieszkańców i gości rzeźba, wygląda nietypowo. Z okazji mistrzostw Europy w Lekkiej atletyce U23, które rozpoczynają się w czwartek, 13 lipca, na Zawiszy, rzeźba ubrana została w okolicznościową koszulkę.


Mistrzostwa potrwają od 13 do 16 lipca. Na stadionie Zawiszy im. Zdzisława Krzyszkowiaka rywalizować będzie – wg ostatecznych list startowych – 1.093 lekkoatletów, którzy nie ukończyli 23. roku życia.

W Bydgoszczy we wtorkowe (11.07) wczesne popołudnie zjawiła się 64-osobowa kadra polskich lekkoatletów. W tym gronie jest troje reprezentantów CWZS Zawiszy Bydgoszcz: płotkarze Marlena Morton i Kacper Schubert oraz tyczkarka Kamila Przybyła. Biało-czerwoni zakwaterowani zostali w hotelu Zawisza.

Wśród Polaków największe szanse medalowe, biorąc pod uwagę najlepsze wyniki tegorocznego sezonu letniego, mają Konrad Bukowiecki w pchnięciu kulą i Michał Rozmys w biegu na 1500 m. Obaj są aktualnymi liderami list światowych.

Na „medalowych” pozycjach znajdują się ponadto cztery kobiety: Sofia Ennaoui (1500m), Daria Zabawska (rzut dyskiem), Aneta Konieczek (3000m z przeszkodami) i Klaudia Kardasz (pchnięcie kulą). A w czołowej ósemce łącznie (bez sztafet) mamy 18 naszych przedstawicieli. Dla porównania: na poprzednich ME U23 w Tallinnie Polacy zdobyli łącznie 12 krążków (4. miejsce w klasyfikacji medalowej), w tym cztery złote, pięć srebrnych i trzy brązowe.

W środę, 12 lipca, zapraszamy mieszkańców na inaugurację europejskiego czempionatu. O godz. 19.00 na Wyspie Młyńskiej uroczyste otwarcie mistrzostw z udziałem wszystkich 43 zgłoszonych krajów połączone będzie z koncertem utworów Wojciecha Młynarskiego. Wystąpią Krystyna Prońko, Janusz Szrom i laureaci festiwalu „Serca bicie”. Wstęp bezpłatny.