logo miasta - trzy kolorowe spichrze

ME U23: Lekkoatleci obiecują walkę i zapraszają na stadion
To będzie święto europejskiej lekkoatletyki. Mistrzostwa Europy do lat 23. rozpoczęły się nietypowo, bo nie na stadionie, a na Wyspie Młyńskiej. Walka o medale potrwa od czwartku do niedzieli (13-16 lipca).


W samym sercu miasta, podczas uroczystego otwarcia mistrzostw przedstawiono reprezentacje wszystkich 43 krajów, które przez najbliższe cztery dni rywalizować będą na stadionie Zawiszy im. Zdzisława Krzyszkowiaka. Mistrzostwa ze sceny na Wyspie Młyńskiej otworzyli prezydent European Athletics Sven Arne Hansen oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Po prezentacji ekip i oficjalnym otwarciu odbył się koncert. Utwory zmarłego przed kilkoma miesiącami znakomitego poety, reżysera i autora tekstów Wojciecha Młynarskiego, zaśpiewali Krystyna Prońko, Janusz Szrom i laureaci festiwalu „Serca biciem”.

Kilka godzin wcześniej, na oficjalnej konferencji prasowej, prezydent EA dziękował za ciepłe przyjęcie sportowców w Bydgoszczy. – Bydgoszcz to prawdziwie mistrzowskie miasto. Przyjechałem tu dziś i pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to przystrojone ulice informujące o tym, że trwa tu święto sportu. W waszym mieście odbyło się już wiele imprez lekkoatletycznych i zawsze spotykaliśmy się tu z profesjonalną organizacją. Nie inaczej jest i tym razem. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć zawodnikom wielu rekordów – zaznaczył Sven Arne Hansen.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podkreślił, że imprez tych nie byłoby, gdyby nie doskonała współpraca z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. – Wierzę, że jeszcze niejedno wspólne przedsięwzięcie przed nami. Mamy sporo pomysłów, a PZLA zawsze jest doskonałym partnerem. Oczywiście, ta dobra ocena, jaką już na początku wystawiają nam władze europejskiej federacji, to zasługa wielu osób zaangażowanych w organizację mistrzostw. To dobry moment, aby im wszystkim serdecznie podziękować – powiedział prezydent Rafał Bruski.

Spokojny o to, że będą to udane mistrzostwa tak pod względem sportowym, jak i organizacyjnym, jest też Henryk Olszewski, prezes PZLA. – Bydgoszcz jest znana jako stolica lekkiej atletyki od 18 lat, kiedy zorganizowaliśmy na tym stadionie pierwsze mistrzostwa. Dziękuję prezydentowi Bydgoszczy za wsparcie i wkład pracy, a szefowi europejskiej federacji za docenienie wysiłków Bydgoszczy i powierzenie organizacji tych zawodów – mówił prezes PZLA.

O sukces sportowy zadbają m.in. polscy superbohaterowie, Ewa Swoboda i Konrad Bukowiecki. – To niesamowite doświadczenie startować przed własną publicznością – zaznaczył lider światowych rankingów w pchnięciu kulą. – Pierwszy raz startuję w takich mistrzostwach i na pewno postaram się dorzucić do swojej medalowej kolekcji krążek z tego najcenniejszego kruszcu – zadeklarował Bukowiecki. Jednocześnie dodał, że tym, co zawsze go mobilizuje do walki o medal i jak najlepszy wynik, jest wsparcie kibiców, na które liczy również i tym razem.

Na konferencji naszemu kulomiotowi towarzyszyli niemiecki trójskoczek Max Heß, chorwacka mistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem Sara Kolak oraz koleżanka z reprezentacji, sprinterka Ewa Swoboda.

Emocje sportowe na stadionie zaczną się już wczesnym rankiem w czwartek, 13 lipca. Bilety można nabywać w kasach stadionu. Przed stadionem działać będzie miasteczko lekkoatletyczne, do którego zapraszamy szczególnie najmłodszych.