logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bydgoszcz w wirtualnej rzeczywistości
Przepiękna choreografia, niesamowite zdjęcia, ale przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki na najciekawsze zakątki naszego miasta. Powstał film w technologii VR, w którym Bydgoszcz gra pierwsze skrzypce.


Bydgoszcz VR Dance Project to niezwykłe przedsięwzięcie filmowców i tancerzy realizowane na terenie Bydgoszczy w innowacyjnej technologii VR. Film powstaje w ramach projektu „360 stopni w Bydgoszczy – Virtual Experience”, a jego reżyserem jest Andrzej Cichocki, związany z regionem kujawsko-pomorskim, absolwent katowickiej filmówki.

Film VR to opowieść, w której głównymi bohaterami jest para tancerzy. Innowacyjna technika VR pozwoli widzowi dowolnie rozglądać się dookoła sferycznego filmu, śledząc specjalnie przygotowaną choreografię w otoczeniu najpiękniejszych zabytków miasta. – W naszym filmie takie miejsca jak Rynek, Katedra Bydgoska, Wyspa Młyńska czy Opera Nova zamienią się w scenografię spektaklu opartego na tańcu współczesnym. To niepowtarzalna okazja, by dzięki tej nowatorskiej technologii spojrzeć na stolicę województwa od zupełnie innej strony – mówi reżyser Andrzej Cichocki, twórca m.in. „Lasu cieni”, który w 2015 r. był jednym z najczęściej nagradzanych krótkometrażowych polskich filmów fabularnych za granicą (film zdobył m.in. Srebrną Kijankę na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE w Bydgoszczy).

Choreografię do filmu wraz z Andrzejem Cichockim przygotowuje tancerka i choreografka Anna Hop, związana m.in. z Teatrem Wielkim Operą Narodową, autorka choreografii do filmów i spektakli ("Pupa" "Karnawał Zwierząt" "Bajki Ci opowiem") . Partneruje jej Daniel Agudo Gallardo, występujący m.in. na deskach włoskiego Balletto del Sud w Lecce, obecnie członek zespołu baletu Opery Wrocławskiej.

Producentem filmu jest firma CinematicVR, najbardziej doświadczone studio VR w Polsce, mające na swoim koncie ponad 60 produkcji zrealizowanych w technologii wirtualnej rzeczywistości, w tym filmy dla HBO Polska, TVN czy Amnesty International.

Premiera filmu planowana jest na koniec listopada.

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.