logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dwudniowe szkolenie przeznaczone dla osób prowadzących księgowość lub zarządzających w organizacjach pozarządowych.

27- 28 września 2017 r. w godz.: 11:00 – 16:00, sala nr 5, ul. Jezuicka 1, UMB

Prowadzący: Ewa Wawrzyczek – szkoleniowiec, trener, księgowa z wieloletnim doświadczeniem we współpracy z organizacjami pozarządowymi

Szczegółowy program szkolenia:

1. Podstawowe akty prawne dotyczące funkcjonowania organizacji - omówienie podstawowych dokumentów (ustaw), których znajomość jest niezbędna prowadząc rachunkowość w ngo.

2. Ustawa o pożytku publicznym i o wolontariacie.

3. Które organizacje mogą prowadzić rachunkowość w wersji uproszczonej (zgłoszenia do 30 dni od momentu rozpoczęcia działalności dot. przejścia na rachunkowość uproszczoną)?

4. Plan kont i Polityka Rachunkowości - uczestnicy otrzymają przykładowe dokumenty.

5. Działalność nieodpłatna, odpłatna oraz działalność gospodarcza organizacji pozarządowych – omówienie na podstawie przykładów, sposób księgowania.

6. Omówienie na przykładach kiedy organizacja pozarządowa w oczach urzędu skarbowego zaczyna prowadzić działalność odpłatną, a kiedy działalność gospodarczą.

7. Przychody i koszty organizacji pozarządowych i ich ewidencja w działalności odpłatnej i nieodpłatnej – przykłady księgowania na kontach.

8. Sprawozdawczość finansowa - omówienie wraz z przykładami sprawozdań finansowych. Kiedy i w jaki sposób sporządzić sprawozdanie finansowe. O czym należy pamiętać sporządzając sprawozdanie finansowe za 2017 r.

9. Zwolnienia od podatku dochodowego i podatku VAT - przykłady, podstawa prawna.

10. NKUP w organizacjach pozarządowych i ich ujęcie w CIT.

11. Kalendarium - co i do kiedy należy złożyć.

12. Zmiany w przepisach dla organizacji pozarządowych dot. księgowości od 2017r.

13. Pytania  uczestników kursu.

Cel szkolenia:

Celem kursu jest przygotowanie uczestników do samodzielnego prowadzenia księgowości, sporządzania sprawozdań finansowych, znajomość obowiązujących przepisów.

 

Uwaga!

Ilość miejsc ograniczona, prosimy o zapisy na ngo@um.bydgoszcz.pl lub pod numerem telefonu (52) 58 59 445, (52) 58 59 273