logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

MICHAŁ KUBIAK



Złożył swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów w 2016 roku.

Urodził się 9 stycznia 1946 roku w Bydgoszczy. Jest rzeźbiarzem, autorem wielu realizacji na terenie Bydgoszczy, w tym m. in. posągu Andrzeja Szwalbego, Ławeczki Marana Rejewskiego, Wędrowca czy Drzwi Błogosławieństw w Bazylice św. Wincentego a Paulo.

Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy. Studiował w latach 1967–1972 na PWSSP w Poznaniu. Studia ukończył z wyróżnieniem, z dyplomem w pracowni rzeźby doc. Olgierda Truszyńskiego. W 1975 r. założył wraz z Ignacym Bullą i Januszem Bałdygą Grupę Bydgoską - Galeria 1+X.

Jest laureatem wielu nagród głównych w renomowanych konkursach rzeźbiarskich. Prezentował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. we Francji (1973), Stanach Zjednoczonych (1974), Niemczech (1987, 1990), Norwegii (1991).

Część z prac Michała Kubiaka znalazło swoje stałe miejsce w Bydgoszczy, czy to w zbiorach Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego, czy w kolekcjach prywatnych, czy też w miejscach publicznych miasta. Jest autorem m. in. całościowego wystroju kościoła św. Maksymiliana Kolbe w Bydgoszczy, Drzwi Błogosławieństw (Bazylika św. Wincentego à Paulo), baptysterium w Kościele Świętych Polskich Braci Męczenników, Drzwi Jubileuszowych (Katedra św. Marcina i Mikołaja), popiersia Felicji Krysiewiczowej w foyer Opery Nova , Ławeczki Mariana Rejewskiego, rzeźby Wędrowca czy posągu Andrzeja Szwalbego. Twórca portretów rzeźbiarskich, m.in. Artura Rubinsteina, Czesława Miłosza, Adama Grzymały-Siedleckiego, Jerzego Waldorffa, Stefana Kisielewskiego m.in. w foyer Filharmonii Pomorskiej oraz w Hotelu Pod Orłem.