logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej



Z wizytą w Bydgoszczy przebywał dr János Tischler, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Węgierski historyk wziął udział w spotkaniu w bydgoskim ratuszu i został odznaczony Medalem Prezydenta Miasta Rafała Bruskiego.

23 marca przypada dzień przyjaźni polsko-węgierskiej. Z tej okazji także z naszym mieście zaplanowano obchody tego wyjątkowego święta. 29 marca (piątek) prezydent miasta Rafał Bruski spotkał się z dr Jánosem Tischlerem, który od 2011 roku jest Dyrektorem Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Autor ponad pięciuset publikacji, odznaczony m.in. polskim Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim, orderem Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej został dzisiaj odznaczony medalem Prezydenta Miasta Bydgoszczy.



Dzięki wsparciu Tischlera udało się zrealizować wiele wyjątkowych projektów w ramach Roku Kultury Węgierskiej (2016/2017), które były realizowane także w naszym mieście. Najważniejszym dokonaniem było wsparcie działań związanych z odsłonięciem Flisaka Czakiego, który upamiętnia postać Ferenca Floriana Czakiego. Był on pomysłodawcą i pierwszym projektantem Kanału Bydgoskiego. Bydgoszcz zyskała dzięki temu kolejny wspaniały symbol, który wpisał się w filozofię zbliżania miasta do rzeki. Kolejny węgierski symbol w mieście nad Brdą jest także wyrazem braterskich relacji z Węgrami w Bydgoszczy. Filsak Czakiego od 30 grudnia 2017 roku stoi na Wybrzeżu im. Prezydenta Gabriela Narutowicza. Tischler był także inicjatorem koncertów Wielkiej Narodowej Orkiestry Węgierskiej w Bydgoszczy oraz innych wydarzeń w ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Prowadzi aktywne wsparcie działań Konsula polegających na promocji Bydgoszczy na Węgrzech. Te wszystkie działania podkreślał Marek Pietrzak konsul Węgier w Bydgoszczy, który był wnioskodawcą odznaczenia Tischlera medalem Prezydenta.

Obchodząc Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej warto wspomnieć, że w 2013 roku nazwano rondo imieniem węgierskiego inżyniera Józefa Szügyi Trajtlera. Gdyby nie Trajtler bydgoski węzeł kolejowy nie podniósłby się z upadku po I wojnie światowej. Wniosek o nazwanie ronda przy skrzyżowaniu ulic Zygmunta Augusta i Rycerskiej im. Józefa Trajtlera złożył Marek Pietrzak, konsul Węgier w Bydgoszczy. Po I wojnie światowej Trajtler dostał propozycję pracy w Bydgoszczy, po namowie swojej małżonki zdecydował się na wsparcie odbudowy kruchego jeszcze państwa polskiego.

W ramach współpracy polsko-węgierskiej Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zaplanował w dniu 29 marca uroczyste obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W 30. Rocznicę wydarzeń roku 1989 nastąpi uroczystość przy dębach w Ogrodzie Botanicznym UKW, która symbolizuje braterstwo Polski i Węgier. Następnie w Bibliotece UKW zaplanowano okolicznościowe prelekcje, koncert skrzypcowy oraz wykłady dotyczące relacji Polski i Węgier. Patronat honorowy wydarzenia objął także dr János Tischler.