logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

4-6 września - gościliśmy Nadburmistrza Mannheim wraz z delegacją



Goście z Mannheim odwiedzili Bydgoszcz w związku z obchodami jubileuszu 25-lecia podpisania umowy o współpracy między naszymi miastami.Podczas niedzielnego (4 września) spotkania w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku, Prezydent Rafał Bruski uhonorował medalami Nadburmistrza Mannheim dr Petera Kurza oraz Giselę Medzeg, Przewodniczącą Niemiecko-Polskiego Towarzystwa w Mannheim.
Peter Kurz jest Nadburmistrzem Mannheim od 2007 roku. Wspiera m.in. działalność Związku Polaków w Niemczech „RODŁO”, najstarszej organizacji polonijnej w Niemczech. W 2013 roku miały miejsce uroczyste obchody jubileuszu 90-lecia organizacji, w których uczestniczył. Peter Kurz wspiera działalność Towarzystwa Niemiecko-Polskiego, które organizuje wystawy oraz wykłady na temat Polski i Bydgoszczy, a także koncerty muzyczne. Dzięki poparciu Nadburmistrza towarzystwo z dużym zaangażowaniem promuje nasze miasto, prezentując jego walory turystyczne, osiągnięcia oraz historię. Dzięki władzom miasta, Towarzystwo ma możliwość zaprezentowania Bydgoszczy, co roku 6 stycznia, podczas Przyjęcia Noworocznego w Centrum Kongresowym „Rosengarten” i podczas tradycyjnych targów „Maimarkt”. Nadburmistrz Mannheim od lat aktywnie angażuje się w rozwijanie współpracy partnerskiej naszych miast, obejmującej działania kulturalne, naukowe, sportowe oraz realizację projektów UE i fundacji polsko-niemieckich.Gisela Medzeg urodziła się w 1942 roku w Bydgoszczy w rodzinie niemieckiej. Absolwentka politologii, pracowała jako dziennikarka. Od kilku lat zajmuje się badaniem losów swojej rodziny. Jej dziadkiem był Albert Medzeg, właściciel cegielni, tartaku i elektrowni w Fordonie do 1945 roku. Od sześciu lat Gisela Medzeg pełni funkcję przewodniczącej Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Mannheim, które prowadzi owocną współpracę z bydgoskim Towarzystwem Polsko-Niemieckim. Każdego roku angażuje się w organizację spotkań polsko-niemieckich w Bydgoszczy, które są okazją do wymiany artystów z Polski i Niemiec. Pamiątki rodzinne, kopie listów i pamiętników przekazywane przez Giselę Medzeg do Archiwum Państwowego, są źródłem wiedzy nie tylko na temat losów rodziny Medzeg, ale także na temat historii Bydgoszczy w latach 1939-1945.
Podczas uroczystości w Ostromecku Goście wysłuchali koncertu międzynarodowego zespołu PO!NTA, który stworzyli zaprzyjaźnieni muzycy z Bydgoszczy i Mannheim.
W poniedziałek (5 września) Goście z Mannheim spotkali się w ratuszu z zastępcą Prezydenta Iwoną Waszkiewicz. Tego samego dnia w Bibliotece Głównej UKW otwarta zostanie wystawa z okazji 25 lat partnerstwa miast Mannheim i Bydgoszczy, zatytułowana: „Mannheim! Historia opowiedziana w porównawczych widokach”. Delegacja z Mannheim, przebywając w Bydgoszczy, zwiedziła m.in. Barkę Lemara, Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura oraz Centrum Demonstracyjne Odnawialnych Źródeł Energii przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2.

Przekazanie obrazu Prezydentowi Bydgoszczy przez Nadburmistrza Mannheim

Wiceprezydent Iwona Waszkiewicz oraz delegacja z Mannheim przed ratuszem