logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Przyjdź na targi firm przyjaznych rodzinie

W sobotę, 14 października odbędą się w Bydgoszczy targi firm przyjaznych rodzinie w ramach III Forum Rodziny. Oprócz kilkudziesięciu podmiotów, które przedstawią swoją ofertę dla rodzin odbędą się także bezpłatne wykłady dla rodziców, a na dzieci i małe i duże czekać będzie wiele atrakcji. Forum, już po raz trzeci, odbywa się w celu promocji Programu „Bydgoska Rodzina 3 plus”.

14 października na stadion CWZS Zawisza przeniesie się między innymi Family Park. Za co dzieci kochają Family Park? Wiadomo! Za dobrą zabawę, wspaniałe animacje i kolorowe atrakcje. Tego wszystkiego nie zabraknie podczas III Forum Rodziny. Nasi animatorzy zadbają o dobry humor najmłodszych uczestników Forum. Będą zabawy, konkursy, animacje!

Każda mała buzia wyjdzie z Forum radosna i kolorowa :) Zapraszamy na malowanie buziaków i wesołe balonowe zwierzątka.

Nie zapominajmy, że Family Park to nie tylko wspaniali Animatorzy, ale też Edukatorzy, którzy w Pracowni Profesora Ciekawskiego odkrywają przed najmłodszymi tajemnice nauki. Fundacja Profesora Ciekawskiego przy Family Park zaprasza Gości III Forum Rodziny w niezwykły świat chemii i fizyki. Edukatorzy z Pracowni Profesora Ciekawskiego zaprezentują liczne eksperymenty i doświadczenia, w interesujący sposób wyjaśnią otaczające nas na co dzień zjawiska fizyczne i chemiczne. W programie pokazów znajdą się eksperymenty z wykorzystaniem ciekłego azotu, pokażemy jak zrobić chemicznego kameleona czy ogniste tornado, zobaczymy jak wyglądają płonące bańki czy ognista zjeżdżalnia. Wspólnie przekonamy się, że z nauką mamy do czynienia na co dzień, często nie zdając sobie z tego sprawy. Będzie bardzo kolorowo, momentami wybuchowo i ogniście!

 O godz. 15.00 planowany jest KONCERT największych dziecięcych przebojów w wykonaniu Haliniak Band.

W trakcie trwania targów Partnerzy Bydgoskiej Karty Rodziny 3 plus zapewnią także dużo atrakcji dla rodzin przy stoiskach. Zaplanowano m.in.:

- tworzenie broszek i zawieszek z filcu i tekstyliów – Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego,

- ZOO Bydgoszcz (akwaria z wybranymi gatunkami stawonogów) – LPKiW „Myślęcinek”  sp. z o.o.,

- strefa gier – Centrum Gier Pegaz,

- pokaz chustowania – sklep popaopa,

- gry i konkursy – Moderator Inwestycje,

Przez cały czas trwania Forum odbywać się będą bezpłatne warsztaty ze specjalistami dla rodziców i opiekunów:

 11.00 - Asertywna kobieta

12.00 - Doradztwo podatkowe dla rodzin

13.00 - Profile osobowości

14.00 - Mamo zadbaj o siebie - warsztaty z wizerunku

15.00 - Tato tato, co ty na to

*opiekę nad dziećmi zapewnią animatorzy z Family Park

 

 

W Bydgoszczy od czerwca 2013 roku funkcjonuje Program Bydgoska Rodzina 3 plus. W programie „Bydgoska Rodzina 3+” uczestniczą duże rodziny, w tym rodziny zastępcze zamieszkujące pod wspólnym adresem na terenie Miasta Bydgoszczy, składające się z rodziców, jednego rodzica lub opiekuna mających na utrzymaniu troje i więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub 25 w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje. W ramach programu „Bydgoska Rodzina 3+” wprowadzono Bydgoską Kartę Rodzinną, jako dokument potwierdzający uprawnienia do korzystania z programu.  Do 22 sierpnia 2017 roku wydano 26.746 kart, a do programu przystąpiło 145 partnerów, którzy udzielają zniżek członkom rodzin wielodzietnych.

 

I Forum Dużej Rodziny odbyło się 12 listopada 2015 roku w Bydgoszczy z udziałem Prezydenta Bronisława Komorowskiego, jego małżonki Anny Komorowskiej, przedstawicieli samorządów
z województwa kujawsko-pomorskiego oraz przedstawicieli dużych rodzin. Zdobyte doświadczenie oraz szeroka oferta dla dużych rodzin pozwoliła Bydgoszczy zainicjować dyskusję na temat ulepszenia form wsparcia rodzin wielodzietnych. Spotkanie miało na celu głównie wymianę doświadczeń przez samorządy, które kartę wprowadziły ale też zachęcenie gmin, które nie wykonały jeszcze tego kroku, do wprowadzenia własnych kart dużej rodziny oraz do tworzenia programów wspierających rodziny wielodzietne. Była to także okazja do spotkania z rodzinami wielodzietnymi i czas na wsłuchanie się w ich potrzeby, na konsultacje zainteresowanych stron, aby jak najcelniej wspierać dużej rodziny w realizacji zdolności, umiejętności i zainteresowań jej członków.

II Forum Rodziny odbyło się w grudniu 2016 roku pod hasłem „Mikołajkowe rozmowy o zdrowiu”. Tematyką przewodnią było zdrowie rodziny od etapu  planowania dziecka aż po rodzinę wychowującą nastolatka.  Na różnych etapach życia dziecka pojawiają się specyficzne problemy rozwojowe i emocjonalne. Jak je rozpoznawać i jak sobie z nimi radzić – właśnie tego można było dowiedzieć się na spotkaniu z ekspertami.