PL PL EN EN
logo.jpg
Wybierz, aby wyszukać w portalu  w portalu
Wybierz, aby wyszukać na planie  na planie
Urząd Miasta Bydgoszczy
ul. Jezuicka 1
85-102 Bydgoszcz
tel. 52 58 58 913

Bezpłatna infolinia z telefonów stacjonarnych
800-800-404

Zadzwoń przez Skype:

napisz do Sprawny Urząd
rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2014-02-18, ostatnia aktualizacja: 2014-02-18 15:50:23

Nowe inwestycje w tegorocznym budżecie


Rozbudowa dróg na osiedlu Eskulapa oraz kryte lodowisko – to nowe inwestycje, które na wniosek prezydenta Rafała Bruskiego wprowadzone zostaną w formie autopoprawki do tegorocznego budżetu.


8,6 mln zł to planowany koszt inwestycji rozbudowy dróg na osiedlu Eskulapa. – To jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się obecnie osiedli, stąd potrzeba rozwiązania kwestii drogowych. Przygotowany wariant obejmuje budowę części ul. Jasinieckiej oraz ulice Trybowskiego i Matki Teresy z Kalkuty – wyjaśnia prezydent Rafał Bruski.

W ramach inwestycji powstać ma łącznie ponad 2 km dróg utwardzonych, z chodnikami po jednej lub – fragmentami – po obu stronach oraz z wytyczonymi miejscami parkingowymi i liczącą ok. 800 m droga rowerową wzdłuż ul. Matki Teresy z Kalkuty.

nowe_inwestycje_konferencja_1

Stosowna autopoprawka do budżetu, wprowadzająca obie inwestycje, jest w przygotowaniu i wkrótce trafi pod obrady radnych. Jeśli wniosek zostanie przyjęty przez Radę Miasta, rozpoczną się prace dokumentacyjne, które powinny zostać zakończone w tym roku, a najpóźniej wiosną przyszłego roku rozpoczęłyby się prace budowlane na osiedlu Eskulapa.

Drugą inwestycją zapowiadaną przez prezydenta jest budowa w mieście krytego lodowiska. – Aktualnie mamy dwa warianty inwestycji, ale w ciągu najbliższych kilku tygodni powinniśmy poznać ostateczne rozwiązanie – zaznacza prezydent Bydgoszczy. – Pierwszy wariant zakłada ulokowanie lodowiska w części obiektu handlowego zbudowanego na terenie po byłym Torbydzie przez właściciela galerii handlowej Focus Mall. Firma ta wstępnie była zainteresowana nabyciem od miasta działki po starym lodowisku i rozbudowaniem na niej swojego obiektu. Teren został ponownie wystawiony przez nas na sprzedaż. To rozwiązaniem jest trudniejsze i zapewne bardziej rozłożone w czasie, ale z pewnością możliwe i interesujące, bo mielibyśmy do czynienia z wkomponowaniem lodowiska w większy obiekt o charakterze handlowo-usługowym z parkingiem – wyjaśnia Rafał Bruski. – Drugi wariant to budowa lodowiska krytego obok hali „Łuczniczka”. Sprawdziliśmy, jak podobne obiekty powstały w innych miastach, w Lublinie i Poznaniu. Lodowiska, jako obiekty niemal całoroczne, nie generują dodatkowych wydatków, ponieważ ich funkcjonowanie pokrywa w zasadzie w całości przychód z biletów wstępu i np. z opłat za wypożyczenie sprzętu. Budowa lodowiska z małą widownią na ok. 300 osób, aby móc rozgrywać tam niewielkie turnieje czy mecze drużyny hokejowej, zamknąłby się w 20 mln zł – dodaje prezydent Rafał Bruski.

nowe_inwestycje_konferencja_2

Planowanie kolejnych inwestycji jest możliwe dzięki dobrej sytuacji finansowej miasta. – To jedna z najlepszych sytuacji finansowych miasta w historii. Nadwyżka operacyjna na koniec 2013 r. wyniosła 85.792.388 zł, choć początkowo uchwalona była nadwyżka o ponad 20 mln zł niższa. W pierwotnej wersji budżetu na 2013 r. wynosiła ona 62.466.669 zł. Ten dużo lepszy wynik od zakładanego udało się osiągnąć m.in. dzięki lepszym niż zakładaliśmy wpływom z tytułu podatku od nieruchomości osiągniętym m.in. dzięki dobrej windykacji – wyjaśnia skarbnik miasta Piotr Tomaszewski.

Nadwyżka operacyjna, którą konsekwentnie miasto buduje w każdym budżecie począwszy od 2011 r., to ważny element polityki finansowej miasta. Nowy wskaźnik zadłużenia obowiązuje od stycznia 2014 r. z mocy ustawy o finansach publicznych. Wartość nowego, zindywidualizowanego dla każdej gminy wskaźnika, jest uzależniona przede wszystkim od nadwyżki dochodów nad wydatkami bieżącymi. Wskaźnik ten uzależnia możliwość zaciągania długu od indywidualnej sytuacji gminy. – Nowy wskaźnik to tak naprawdę odpowiedź na pytanie, jakie są możliwości inwestycyjne danej gminy. Pokazuje on, na co nas stać – dodaje prezydent Rafał Bruski.

O pierwotnej wersji uchwalonego budżetu na 2014 r. pisaliśmy TUTAJ


Nowe inwestycje w tegorocznym budżecie

(AS)
Back.gif powrót   Print.gif drukuj   SendLink.gif poleć znajomemu

   zobacz również
   
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Bydgoszczy apeluje do mieszkańców o przekazanie 1 proc. swojego podatku dochodowego za 2013 r. na rzecz bydgoskich organizacji pożytku publicznego.
   
Oto propozycje przygotowane przez Bydgoskie Centrum Informacji.
   
Projekt "Długa rozmowa" realizowany przez Urząd Miasta Bydgoszczy to kolejny pomysł na promocję jednej z najstarszych ulic w mieście. Projekt jest częścią stałego współdziałania Prezydenta Miasta oraz przedsiębiorców z ul. Długiej.
   
W Bydgoszczy powstanie nowy szlak turystyczny. Jednak nie będą to jedynie kolejne tablice i oznakowana trasa. Powstaje markowy produkt, który ma szansę przyciągnąć kolejnych turystów zainteresowanych zabytkami techniki.
   
W przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w miejscach im poświęconych na terenie Bydgoszczy, złożono kwiaty i zapalono znicze od bydgoszczan. Niestety, nie wszyscy godnie uczcili pamięć bohaterów.
pokaż więcej 

For tourists -> Bydgoszcz Information Centre

For business -> The Office of Investor Service and Enterprise