PL PL EN EN
logo.jpg
Wybierz, aby wyszukać w portalu  w portalu
Wybierz, aby wyszukać na planie  na planie
Urząd Miasta Bydgoszczy
ul. Jezuicka 1
85-102 Bydgoszcz
tel. 52 58 58 913

Bezpłatna infolinia z telefonów stacjonarnych
800-800-404

Zadzwoń przez Skype:

napisz do Sprawny Urząd
rozmiar tekstu:  A A A
data publikacji: 2013-10-22, ostatnia aktualizacja: 2013-10-22 17:54:11

Tramwaj do Fordonu:zaczynamy!


„Prawdopodobnie najbardziej oczekiwana linia tramwajowa na świecie” - podpisano umowę na realizację budowy linii tramwajowej do Fordonu. Inwestycja ma zostać oddana do użytku za 24 miesiące.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. szefowie firm wchodzących w skład konsorcjum realizującego budowę, dyrektor ZDMiKP oraz  przedstawiciele Rady Miasta. Umowę na realizację budowy linii tramwajowej podpisali : Witold Dębicki - Prezes Spółki Tramwaj Fordon , Marek Gotowski - prezes zarządu Firmy „Gotowski” Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe Sp. z o.o. Bydgoszcz oraz Maciej Kozakiewicz – Członek Zarządu Spółki Tramwaj Fordon.

tramwaj_3_umowa
 
- Niełatwe postępowanie przetargowe miało wyłonić najlepszych i najbardziej wiarygodnych wykonawców. Zwyciężyło mocne, dobrze reprezentowane konsorcjum. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w tym procesie. Dla mieszkańców Bydgoszczy to bardzo wyczekiwana inwestycja, a dla nas to ogromne wyzwanie. Dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy o godz. 13:13 - wybraliśmy ten czas celowo, ponieważ myślę, że wszystkie pechowe sytuacje, które mogły przytrafić się nam w związku z inwestycją mamy już za sobą – powiedział prezydent Rafał Bruski.

tramwaj_2 
    
- Musieliśmy przebrnąć przez wiele procedur, więc cieszę się, że udało nam się wszystko dopełnić wszystkich formalności. Mam nadzieję, że w tak krótkim terminie jak 24 miesiące inwestycja powstanie i zostanie oddana mieszkańcom Fordonu i Bydgoszczy do eksploatacji – powiedział Witold Dębicki, Prezes Spółki Tramwaj Fordon.

tramwaj_4_prezydent_gotowski

- Dziś możemy podpisać umowę na realizacje tego projektu. Myślę, że potencjał, którym dysponujemy pozwoli nam na ukończenie inwestycji w terminie  – powiedział Marek Gotowski. 
 
tramwaj_1

Zaproszonym gościom rozdano pamiątkowe „szyny” z napisem „Prawdopodobnie najbardziej oczekiwana linia tramwajowa na świecie”. Pamiątka z numerem 013 trafiła do prezydenta Rafała Bruskiego. Podczas spotkania nastąpiło także „przysypanie” znaku symbolizującego ostatni przystanek linii tramwajowej.

tramwaj_5_tablica

Uroczyste podpisanie umowy odbyło się we wtorek (22 października) w miejscu planowanego ostatniego przystanku linii tramwajowej :  u zbiegu ulic Geodetów i Generała Bora-Komorowskiego. Planowana linia tramwajowa do Fordonu będzie miała długość 9,5 km toru podwójnego. Na trasie zlokalizowanych zostanie 13 par przystanków i 4 pętle tramwajowe. W ramach przedsięwzięcia przebudowany zostanie dworzec kolejowy PKP  „Bydgoszcz Wschód”. Linia połączy centrum miasta z następującymi dzielnicami Fordonu: Eskulapa, Akademickie, Przylesie, Bohaterów, Bajka, Szybowników, Kasztelanka, Tatrzańskie, Nad Wisłą, Niepodległości, Pałcz i Łoskoń. Zakończenie inwestycji przewidziano na rok 2015. Przewidziano uruchomienie 2 nowych połączeń tramwajowych, których elementem będzie linia tramwajowa do Fordonu: Fordon – dworzec kolejowy „Bydgoszcz Główna” oraz  Fordon – Osiedla Wyżyny i Kapuściska.  Dla obsługi tych linii przewidziano 24 zestawy tramwajowe, w tym 12 nowych 5-członowych zestawów zakupionych w ramach inwestycji. Planowany jest dzienny przewóz 15 300 pasażerów.

- Liczę na to, że w podobnym składzie spotkamy się za 24 miesiące i wspólnie świętować będziemy otwarcie linii tramwajowej do Fordonu – zakończył prezydent Rafał Bruski.


Tramwaj do Fordonu : zaczynamy!

(AP)
Back.gif powrót   Print.gif drukuj   SendLink.gif poleć znajomemu

   zobacz również
   
„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie” – te słowa Ferdynanda Focha powinny nam przyświecać w najbliższych dniach szczególnie mocno.
   
W świąteczny weekend (okres Wszystkich Świętych), od 31 października do 3 listopada, komunikacja miejska w Bydgoszczy będzie funkcjonowała według zmienionych rozkładów. Obsługa komunikacji miejskiej zostanie znacznie wzmocniona z uwagi na zwiększony ruch pasażerski w rejonie bydgoskich cmentarzy.
   
Od środy, 30 października, do niedzieli, 3 listopada, w rejonach bydgoskich cmentarzy będzie obowiązywała czasowa organizacja ruchu. Prosimy o stosowanie się do tymczasowego oznakowania oraz poleceń służb porządkowych.
   
W czwartek, 24 października, rozpoczyna się kwesta na rzecz najstarszego bydgoskiego cmentarza, Starofarnego. Uczniowie, dziennikarza, członkowie TMMB, przedstawiciele samorządu zbierać będą datki aż do 2 listopada. Kwestować będzie również prezydent Bydgoszczy.
   
Podczas środowej (30.10) sesji Rady Miasta przyjęte zostały propozycje prezydenta Rafała Bruskiego dotyczące zniżek dla bydgoskich rodzin. Na zniżki liczyć mogą rodzice i opiekunowie dzieci uczęszczających do publicznych żłobków i przedszkoli.
pokaż więcej 

For tourists -> Bydgoszcz Information Centre

For business -> The Office of Investor Service and Enterprise