logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Zobacz wyjątkowe rzeźby wyjątkowego artysty
Jego dzieła można spotkać w przestrzeni publicznej i muzeach wielu miast: Bydgoszczy, Warszawy, Białegostoku czy Wilna. W Bydgoskim Centrum Sztuki do 7 września można oglądać ekspozycję „Myślenie kamieniem – odsłona druga”, na której prezentowane są prace prof. Stanisława Horno-Popławskiego.


Kilkudziesięciu rzeźbom, głównie w kamieniu, towarzyszą cytaty z książki poświeconej artyście zatytułowanej „Myślenie kamieniem. Stanisław Horno-Popławski”. Jej autorem jest Roman Konik, książkę można nabyć w BCS. Od 16 sierpnia rzeźbom artysty towarzyszyć będą prace uczestników warsztatów z rysunku „Portret kamienia. Studium rzeźb Stanisława Horno-Popławskiego”, które odbywały się w Centrum.

Stanisław Horno-Popławski (1902-1997) – jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Urodził się na terenie dzisiejszej Gruzji, był wnukiem zesłanego w głąb Rosji powstańca styczniowego. Ukończył studia w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracował jako pedagog na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, następnie w Szkole Sztuk Pięknych w Białymstoku i na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W latach 1946-1970 związany z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie dwukrotnie pełnił funkcję dziekana Wydziału Rzeźby. Miał też związki z Bydgoszczą – w latach 1978-82 posiadał w parku botanicznym plenerową pracownię. Jest autorem projektu pomnika Henryka Sienkiewicza w parku Kochanowskiego, a także projektu pomnika Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego przy ul. Bernardyńskiej (wykonał go Aleksander Dętkoś). Zmarł 20 lat temu, 6 lipca 1997 r. w swoim domu w Sopocie.

Wystawa „Myślenie kamieniem – odsłona druga” do 7 września prezentowana jest w Bydgoskim Centrum Sztuki, ul. Jagiellońska 47 (budynek dawnej rzeźni przed CH Focus Mall), które czynne jest od wtorku do niedzieli. Bilet 5 zł (ulgowy – 3 zł).