logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Wymień się książką!
Kolejna stacja bookcrossingowa pojawiła się w mieście. Tym razem książki można wymienić w parku Kazimierza Wielkiego. To ażurowa konstrukcja umieszczona pomiędzy dwoma drzewami.


Stacje bookcrossingowe to pomysł mieszkańców Bydgoszczy – projekt został zgłoszony w ramach zeszłorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, a jego głównym celem ma być propagowanie czytelnictwa i łatwiejszy dostęp do książek.

W ramach tego zadania powstały cztery stacje bookcrossingowe. Dwie pierwsze powstały w parku Kochanowskiego – drzewne regały z półkami wydrążonymi w pniach.

Kolejna stacja pojawiła się na skwerze Leona Barciszewskiego. Utworzona została ze starej, oryginalnej drewnianej beczki według projektu Mileny Boruch, studentki Designu w Biznesie w Wyższej Szkole Bankowej. W beczce utworzono półki na książki, są także drzwiczki, które chronią zawartość stacji przed warunkami atmosferycznymi.

Wymienić się książkami można także przy ulicy Marcinkowskiego. To granitowa ławeczka z trzema półkami przykrytymi szkłem hartowanym. Ostatnia stacja wymiany książek powstała w parku Kazimierza Wielkiego, niedaleko stawu i fontanny Potop.

 

Stacja o ciekawej ażurowej formie z półkami na przechowywanie książek zamontowana została w bezpieczny dla drzew sposób. Obok stacji stoi ławeczka, która pozwala na chwilę odpoczynku i relaksu z ciekawą lekturą, w pięknym otoczeniu przyrody.

Na czym polega bookcrossing? To darmowe przekazywanie książek, którymi chcielibyśmy się podzielić i pozostawianie ich w przeznaczonych do tego miejscach przygotowanych w przestrzeni publicznej. Chętni mogą pożyczyć książkę ze stacji, po przeczytaniu oddać w to samo miejsce lub przekazać dalej. W zamian – zostawić inną lekturę dla kolejnych czytelników.