logo miasta - trzy kolorowe spichrze

W wakacje nudy nie będzie
Jak co roku bogatą ofertę na wakacje przygotowały Młodzieżowe Domy Kultury i szkoły. Nie są to jedyne instytucje, które ciekawie organizują czas najmłodszym. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego i Miejskie Centrum Kultury także przygotowało wiele atrakcji na ten czas.


Niemal 36 tys. bydgoskich uczniów rozpoczęło letnie wakacje – w mury szkolne powrócą dopiero 1 września. Dzieci i młodzież, która spędzi część wakacji w mieście może skorzystać z bogatej oferty zajęć przygotowanej przez bydgoskie szkoły i Młodzieżowe Domy Kultury.

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2
W programie m.in. zajęcia taneczno-muzyczne, spacery, wizyty w GDDKiA – pokazy i konkursy na temat bezpieczeństwa na drodze, wyjazdy do Myślęcinka; Exploseum, „karnawał wenecki” zajęcia plastyczno-muzyczne, wycieczki do Muzeum Kanału Bydgoskiego czy  Muzeum Oświaty czy do kina. Ponadto warsztaty taneczne jako forma aktywnego i zdrowego spędzania czasu wolnego z jednoczesnym poszerzeniem zainteresowań tańcem.

Młodzieżowy Dom Kultury nr 5
W programie m. in. letnie warsztaty artystyczno-kulinarne, zajęcia plastyczne, ceramiczne czy muzyczne. Ponadto warsztaty instrumentalne i taneczne.

Pałac Młodzieży (zajęcia odbywają się Szkole Podstawowej nr 31 ze względu na trwający remont) w programie m.in. gry i zabawy taneczne, spotkania poświęcone słynnym piłkarzom, gry multimedialne czy zajęcia plastyczne.

Szczegółowy harmonogram zajęć letnich w Młodzieżowych Domach Kultury i szkołach znajdują się TUTAJ.

Wakacyjna strefa wolnego czasu
Od 3 lipca Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza do muzealnej „Strefy wolnego czasu” przy budynku Europejskiego Centrum Pieniądza od strony Wyspy Młyńskiej. Siadając na leżaku, przy wodnej kaskadzie, będzie można zapoznać się z muzealnymi wydawnictwami dla dzieci i dorosłych, zagrać w gry planszowe, a przede wszystkim miło spędzić czas w plenerze. W Strefie na dzieci będzie czekał animator.

MOB prowadzić będzie także zajęcia warsztatowe dla dzieci - odbywać się będą we wtorki i czwartki od 3 lipca do 30 sierpnia. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Ilość miejsc ograniczona.

Miejskie Centrum Kultury przygotowało kulturalną  ofertę na wakacje dla najmłodszych. W niedzielne popołudnia zapraszamy na Przystań Teatr, czyli cykl plenerowych spektakli dla dzieci realizowany w przymuzealnym amfiteatrze przy ul. Mostowej.  

Pierwszy wakacyjny spektakl odbędzie się już 8 lipca. Przed najmłodszymi widzami wystąpi Teatr Uszaty z Krakowa ze spektaklem „Kto tam?”. Kto tam?” To spektakl dla dzieci (3-6 lat), które chcą przejść przez magiczne drzwi, poznać historie zwierząt, odkryć ich sekrety i tajemnice, zobaczyć sztuczki, własnoręcznie stworzyć głównego bohatera i pojeździć na słoniu.

15 lipca przed najmłodszą publicznością wystąpi teatr Porywacze Ciał ze spektaklem „O kocie, który słuchał śpiewu słowika”. Przedstawienie powstało z inspiracji baśnią Hansa Christiana Andersena pt. „Cesarz i słowik”, ale w interpretacji Porywaczy Ciał głównym bohaterem jest rozpieszczony Kot cesarza oraz prześladowane przez niego Myszki - Nosia i Ząbek. Przepiękny śpiew słowika powoduje, że każdy, kto go usłyszy - zmienia się nie do poznania i otwiera swoje serce pełne miłości.

22 lipca w Amfiteatrze zobaczymy teatr Barnaby z „Baśnią o rycerzu bez konia”. Baśń, autorstwa Marty Guśniowskiej to wartkie i zabawne przedstawienie marionetkowe o samotnym rycerzu i samotnym koniu, którzy szukają się na¬wzajem. Na swojej drodze spotykają mnóstwo barwnych postaci m.in.: myszonietoperza, księżniczkę, czarodzieja, czy nawet straszne¬go smoka.

Z kolei w ostatnią niedzielę lipca, na scenie przy Grodzkiej zaprezentuje się Teatr Władca Lalek ze spektaklem „Cztery mile za piec”. To spektakl interaktywny oparty na motywach poezji ludowej.

Na zakończenie tegorocznego cyklu Przystań Teatr zobaczymy Teatr Muzikanty z „Historią muzyki”. To prawdziwie szalona lekcja muzyki na kilkanaście instrumentów w rękach wędrownych muzykantów. Artyści prowadząc audycję muzyczną przechodzą od starochińskich melodii ludowych przez światowy folk, europejską muzykę klasyczną, jazz i hity dwudziestowiecznej muzyki rozrywkowej, aż po najnowsze dokonania rynku muzycznego.