logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Ulica Gdańska coraz piękniejsza
Do finiszu zbliżają się prace w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych. Budynek przy Gdańskiej 5 zyskuje poza tym nową elewację. Po drugiej stronie ulicy rozpoczął się remont dachu w rewitalizowanym gmachu Muzeum Okręgowym. Miejskie dotacje konserwatorskie pozwolą też na remonty kolejnych kamienic.


Zza rusztowań zaczyna się już  wyłaniać już elewacja budynku przy ul. Gdańskiej 5. Budynek nazywany kamienicą Menztla wzniesiony został w roku 1853, a gruntowanie przebudowany w roku 1909. Liczy 5 kondygnacji. Przez wiele lat funkcjonowała w nim księgarnia „Współczesna”. Teraz część pomieszczeń użytkować będzie Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych. W środku kończą się prace instalacyjne, a w wakacje wykonywane będą roboty wykończeniowe.

Dzięki centrum organizacje społeczne i grupy nieformalne będą mogły działać na rzecz mieszkańców bezkosztowo – w lokalu specjalnie do tego przeznaczonym. Różnorodność inicjatyw, które podejmowane są w tego typu miejscach jest niezliczona. Od spotkań i zebrań NGO-sów, pracy indywidualnej w salach komputerowych, po duże konferencje, wystawy, najróżniejsze spotkania i warsztaty dla całych rodzin, seniorów, czy choćby zajęcia grup tanecznych. Dzięki takim miejscom korzyść jest obopólna – pobudzana jest aktywność organizacji, a jednocześnie zwiększona zostaje różnorodna oferta dla mieszkańców Miasta. W Centrum Organizacji Pozarządowych każdy, kto ma ochotę rozpocząć działalność społeczną otrzyma wsparcie – organizacyjne, merytoryczne i doradcze. Koszt przystosowania budynku do potrzeb centrum to 2,7 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na wrzesień.

Po drugiej stronie ulicy Gdańskiej trwa natomiast remont konserwatorki i rozbudowa gmachu Muzeum Okręgowego. Inwestycja jest warta blisko 23 mln zł. W ubiegłym miesiącu rozpoczęły się między innymi roboty przy konstrukcji dachu. Głównym założeniem wszystkich prowadzonych prac już na etapie projektowania było zachowanie możliwie największej ilości oryginalnych elementów zabytkowej. Stąd między innymi wprowadzanie zmian po dokonaniu cennych odkryć w trakcie prac budowlanych. Zachowane maja być między innymi ściany, na których odnaleziono malowidła z początku XVII wieku. Nowa część obiektu ma komponować się  z istniejącym zabytkowym budynkiem i centrum „Drukarnia”. Połączenie projektowanej bryły z budynkiem muzeum wykonane będzie w formie  lekkiej przeszklonej konstrukcji z wyeksponowaniem w jej wnętrzu istniejących elewacji.

Trwają również przygotowania do remontu kolejnych kamienic w dalszej części ulicy. Kontynuowane będą prace przy elewacji frontowej w Przychodni Gdańskiej. Estetyczną elewacje otrzyma też budynek z nr 107. Z kolei w kamienicy zaprojektowanej przez J. Święcickiego z nr 101, która odzyskała już wcześniej  wspaniałą elewację prowadzone będą prace przy rekonstrukcji stolarki okiennej. Te trzy zadania będą finansowane z wykorzystaniem miejskiej dotacji na zabytki. Prace pochłoną ponad 600 tysięcy złotych.