logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Uczta dla miłośników muzyki
Już dziś rusza w Bydgoszczy Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam". Jeden z najważniejszych konkursów muzycznych dla młodych pianistów (od 14 do 21 lat) na świecie potrwa do 30 października.


W 2000 roku konkurs wpisano do Europejskiego Stowarzyszenia Konkursów Muzycznych dla Młodych w Monachium. W przeszłości objawiały się tu niesamowite talenty i pianiści, którzy później zajmowali najwyższe lokaty na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, m.in. Rafał Blechacz, Juliana Avdeeva.
W 2014 roku, X Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów w Bydgoszczy, wygrał 19-letni Szymon Nehring, późniejszy finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. Szymon Nehring, w 2017 roku, jako pierwszy Polak w historii zwyciężył XV Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs w Tel-Avivie.

W jury konkursu zasiądą wybitni polscy i zagraniczni pianiści – laureaci konkursów międzynarodowych oraz krytycy muzyczni: Ewa Osińska – przewodnicząca (Francja), Valentina Igoshina (Rosja), Beata Bilińska (Polska),  Ian Hobson (USA), Jan Popis (Polska). Począwszy od II Konkursu w 1996 roku, pianistom podczas ich prezentacji konkursowych towarzyszy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej. W poszczególnych edycjach konkursu brali udział młodzi pianiści z 15 krajów świata: Białorusi, Chile, Chorwacji, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Izraela, Japonii, Niemiec, Polski, Rosji, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Najliczniejszą grupę pianistów w każdej edycji konkursu stanowili Polacy. Podczas 11. edycji, oprócz polskich pianistów, zagrają młodzi artyści z Chin, Japonii, Serbii, Ukrainy oraz Rosji.  Państwowy Zespół Szkół Muzycznych w Bydgoszczy także ma swojego reprezentanta, wyróżnionego na licznych konkursach, młodego pianistę, który od kilku lat uczęszcza do Klasy Talentów.

Na przesłuchania I i II etapu (26-27 października) zapraszamy do sali koncertowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy przy ulicy Gdańskiej 20 w godzinach od 09.00-14.00, 16.00-20.00. Na finały z akompaniamentem Orkiestry Symfoniczne zapraszamy w dniach 28-29 października (godz. 18.00). Koncert laureatów odbędzie się 30 października (godz. 18.00) w Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy przy ulicy Andrzeja Szwalbego 6. 

Dodatkowo, XI Międzynarodowemu Konkursowi Młodych Pianistów, towarzyszy będzie projekt artystyczny „Forum Młodych NA START”.
 

Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ.

Warto wiedzieć:
Konkurs organizowany jest przez Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy przy współudziale: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Miasta Bydgoszczy, Towarzystwa Mozartowskiego w Bydgoszczy.