logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Sztuka-Teria – nowe kulturalne miejsce na mapie Bydgoszczy




26 kwietnia została otwarta wystawa pn. „Miastostan”, której celem jest pokazanie bydgoszczanom jak piękne, a jednocześnie nieoczywiste potrafi być nasze miasto. Gród nad Brdą określony został jako wielkie pole artystycznego manewru. Swoje wyobrażenie prezentują bydgoscy artyści: malarka Magdalena Pacoszyńska, fotograf Dariusz Gackowski oraz grafik o pseudonimie Szatafakap.


Wernisaż wystawy Miastostan odbył się w piątek. Organizatorem spotkania była Katarzyna Małkiewicz - założycielka nowej fundacji Sztuka-Teria, która mieści się przy ul, Marcinkowskiego 22. Zamysłem do stworzenia pierwszej wystawy tematycznej było odwołanie się do określenia „ stan umysłu” – jako sformułowania wobec sytuacji wymykających się schematom. Zdaniem organizatorów Bydgoszcz to stan umysłu, a nieoczywiste elementy naszego miasta pojawiają się na obrazach Magdaleny Pacoszyńskiej, zdjęciach Dariusza Gackowskiego oraz grafikach artysty o pseudonimie Szatafakap.

Magdalena Pacoszyńska w prezentowanych na wystawie obrazach wdaje się w mezalians formy z treścią, ukazując, poprzez szlachetną technikę, miejsca-zaplecza - brudne i wstydliwe strefy miasta. Fotograf Dariusz Gackowski w serii fotografii "ulica Terasy" pokazuje genius loci bydgoskich zakątków. Artysta sentymentalnie prowadzi nas w czasie przez różne pory roku, ukazując kadr poruszającego się miasta. Artysta Szatafakap bawi się symbolami - nie tylko symbolami miasta, jak łuczniczka, czy panorama Starego Portu, ale też symbolami popkultury i przeplata je ze sobą w sposób zupełnie nieoczekiwany.

Misją Fundacji Sztukateria jest czynienie przestrzeni piękniejszymi, odkrywanie ich unikalnego waloru, tworzenie miejsc identyfikujących okolicę. Z połączenie członów „sztuka” i „teria” powstało miejsce, w którym pożywi się umysł – miejsce powstawania i ekspozycji sztuki, a także dyskusji i konfrontacji poglądów.