logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Szkoccy muzycy zagrali w Bydgoszczy
Na Wyspie Młyńskiej odbył się wyjątkowy koncert jednej z najlepszych orkiestr dętych w Europie Perthshire Brass Band z partnerskiego miasta Perth. Muzycy wystąpili przed bydgoską publicznością w piątek (27 lipca).


Perthshire Brass Band z partnerskiego miasta Perth to jedna z bardziej utytułowanych orkiestr, obecnie zajmuje najwyższe w swojej historii miejsce w rankingu orkiestr dętych. Orkiestra to duży, liczący 30 muzyków zespół o zróżnicowanym wieku i zdolnościach. Najmłodszy członek zespołu ma 9 lat, a najstarszy – 76. W repertuarze mają zarówno muzykę filmową, piosenki pop, ale też dzieła wielkich klasyków oraz tradycyjne utwory szkockie.

Muzycy chętnie angażują się w wymianę kulturalną z miastami partnerskimi, wielokrotnie koncertowali w mieście partnerskim Perth w Bawarii, Aschaffenburg. W roku 2014 po raz pierwszy odwiedzili Bydgoszcz, gdzie z powodzeniem zaprezentowali się mieszkańcom. Teraz przyszedł czas na drugą wizytę w Bydgoszczy.

W ramach kilkudniowej wizyty w Bydgoszczy zespół wystąpił także z orkiestrą dętą EMBAND. Koncert odbył się 29 lipca (niedziela) w Ostromecku. Orkiestra Muzyków Bydgoskich EMBAND przy I Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy istnieje od 1995 roku. Jej twórcą i kapelmistrzem jest Ewa Makuła. Ważnymi osiągnięciami orkiestry są Ogólnopolskie Konkursy i Festiwale Orkiestr Dętych, na których przyznawano jej pierwsze miejsca, Grand Prix i Złote Medale dla kapelmistrza.

W poniedziałek (30 lipca) z grupą muzyków w imieniu prezydenta Rafała Bruskiego, spotkał się jego zastępca - Mirosław Kozłowicz. Na spotkaniu podsumowano kilkudniową wizytę orkiestry w naszym mieście. Była także okazja, aby zwiedzić bydgoski ratusz.

Warto wiedzieć:
Orkiestra dęta Perthshire Brass została utworzona przez Georga Annan’a seniora, nauczyciela muzyki i byłego profesjonalnego muzyka z Perth, w 1978 roku. Przez następne 30 lat George Annan był dyrygentem zespołu i prowadził grupę podczas lokalnych koncertów, krajowych konkursów i międzynarodowych występów. W 2008 roku przekazał pałeczkę swojemu synowi Georgowi, który razem z towarzyszącym dyrygentem Jasonem Blyth przejął kierownictwo muzyczne w zespole. Pan Annan senior jest ciągle zaangażowany w prace zespołu, gra na saksofonie tenorowym, bacznie obserwując młodszych dyrygentów: Georga i Jansona