logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Śladami pogromców Enigmy




Uczestnicy projektu „Śladami pogromców Enigmy – promocja sukcesu kryptologicznego w związku z 85 – rocznicą złamania przez Polaków szyfrów Enigmy” podpisali wczoraj (20 listopada) w Poznaniu deklarację o współpracy. Bydgoszcz reprezentowała zastępca Prezydenta Iwona Waszkiewicz.


20 listopada w Concordia Design w Poznaniu odbyła się konferencja podsumowująca projekt Samorządu Województwa Wielkopolskiego dedykowany pogromcom Enigmy – matematykom Uniwersytetu Poznańskiego: Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu, którzy złamali kody niemieckiej maszyny szyfrującej.



Uczestnicy podpisali deklarację wyrażającą wolę kontynuowania współpracy zmierzającej do propagowania wiedzy o wielkich polskich kryptologach, ich nauczycielach i współpracownikach, których działania doprowadziły do złamania szyfrów Enigmy.  Zaplanowano zorganizowanie ogólnopolskiego szlaku związanego z polskimi kryptologami, obejmującego wszystkie miejsca w Polsce, mające związek z ich życiem i działalnością. Niedawno otwarta w Bydgoszczy ścieżka edukacyjna poświęcona Marianowi Rejewskiemu  będzie jednym z ważniejszych elementów tego szlaku. Temat, który podnoszono podczas konferencji dotyczył „ odkłamania” historii i uświadomienia światu faktycznej, ogromnej roli  polskich kryptologów w złamaniu „Enigmy”. Partnerzy zgodnie uznali, że nie należy zajmować się tylko naukowymi publikacjami i wystawami, ale należałoby zadziałać poprzez kulturę masową – to właśnie kultura masowa ma być odpowiedzią na nieprawdziwe informacje, szerzące się wśród ludzi. W trakcie konferencji proponowano różne możliwości włączania wiedzy o kryptologii i kryptologach do procesu edukacyjnego w szkołach.  Formy realizowania tego pomysłu w bydgoskich szkołach wypracuje wspólnie Wydział Edukacji i Sportu (UMB) wraz z Miejskim Ośrodkiem Edukacji Nauczycieli.

Deklarację w imieniu Miasta podpisała zastępca Prezydenta Iwona Waszkiewicz.

Pełna treść dokumentu tutaj.

Warto wiedzieć:
Pod koniec października zaprezentowano przy ul. Gdańskiej 10, w miejscu, gdzie kilka dni temu ukończony został mural poświęcony temu wybitnemu matematykowi, grę miejską poświęconą Marianowi Rejewskiemu. Gra pełni rolę ścieżki edukacyjnej dla dzieci i młodzieży.Po raz pierwszy zagrali w nią uczniowie I i VIII Liceum Ogólnokształcącego, a także uczniowie Zespołu Szkół nr 24. "Tajemnice Rejewskiego" to gra turystyczno-edukacyjna, przygotowana dla każdej grupy wiekowej, (zawiera zróżnicowane zadania do wykonania w miejskiej przestrzeni). Fabuła gry została oparta o wątki działania wywiadu. Uczestnicy wcielają się w postać agentów odkrywających nazwę jednego z urządzeń, które pomogło kryptologowi rozszyfrować kod ENIGMY. Aby rozwiązać zagadkę uczestnicy powinni rozwiązać  9 zadań oraz odwiedzić miejsca, w których został upamiętniony Marian Rejewski (te są opisane w fabule gry). Gra rozpoczyna się przy ul. Wileńskiej 6, w domu, w którym mieszkał Rejewski, a kończy przy ul Gdańskiej 10 (przy muralu). Maksymalny czas wykonania wszystkich zadań to 2 godziny. Trasa wiedzie przez m. in.
I Liceum Ogólnokształcące, Muzeum Wojsk Lądowych czy Instytut matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Gra będzie dostępna w Muzeum Okręgowym i w Miejskim Ośrodku Edukacji Nauczycieli oraz na stronach internetowych tych instytucji. Gra zostanie także udostępniona wszystkim szkołom.

Ściankę kamienicy przy ul. Gdańskiej 10 zdobi też mural poświęcony Marianowi Rejewskiemu autorstwa Juliana Nowickiego. Więcej Informacji o muralu TUTAJ.