logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Salon Bydgoszczy jeszcze piękniejszy




W Bydgoszczy coraz skuteczniej dbamy o estetykę wspólnych przestrzeni. Umożliwia to szereg działań podjętych przez miasto, między innymi rewitalizacja ważnych budynków, dotacje konserwatorskie, a także nakazy przeprowadzania remontów. Te narzędzia wykorzystamy też w przyszłym roku.


Bydgoszcz od wielu lat wspiera przede wszystkim właścicieli zabytkowych nieruchomości  dotacjami.  Co roku korzysta z nich około 20 podmiotów. Na przyszły rok pula dotacji wyniesie 1,3 mln zł. Wnioski będą przyjmowane od stycznia do połowy lutego.

Miasto w 2018 roku prowadzić będzie też duże prace budowlane przy kilku zabytkowych gmachach, które mają otrzymać nowe funkcje. Trwają przetargi związane z rewitalizacją kompleksu z Młynem Rothera oraz budynku dawnego Teatru Kameralnego. Podpisano natomiast już umowę na przeprowadzenie prac konserwatorskich oraz rozbudowy obiektu przy ul. Gdańskiej 4 na potrzeby Muzeum Okręgowego.



Współgrają z tym inne działania takie jak: restylizacja ulic na Starym Mieście i w Śródmieściu, remonty budynków komunalnych, rewaloryzacja najcenniejszych parków, zasady zagospodarowania przestrzeni wypracowane m.in. przez plastyka miasta oraz inicjatywy Społecznej Rady ds. Estetyki.  



- Na najważniejsze zadania realizowane w salonie miasta zagwarantowaliśmy wysokie dotacje z funduszy europejskich. Dzięki nim realizujemy największe przedsięwzięcia. W przywracaniu estetyki w salonie Bydgoszcz korzystamy jednak ze wszystkich dostępnych narzędzi. Zakładam, że w ciągu 2-3 lat całe centrum miasta będzie kolejnym powodem do dumy dla bydgoszczan – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.



Bardzo skuteczne okazały się też  nakazy przeprowadzenia prac budowlanych wydawane przez nadzór budowlany w stosunku do właścicieli kamienic, które istotnie oszpecały otoczenie. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wszczął od 2013 roku ponad 150 postępowań. W oparciu o nakazy estetyczne elewacje odzyskało już 70 budynków. W tym roku wszczętych zostało  blisko 60 nowych postępowań. Dotyczą one nieruchomości zlokalizowanych przede wszystkim w północnej części Śródmieścia oraz na Szwederowie.



Ważne liczby:

 

  •  1,3 mln na dotacje konserwatorskie w przyszłym roku
  • 70 wyremontowanych kamienic w oparciu o nakazy nadzoru budowlanego
  • 22,5 mln pochłonie  remont i rozbudowa  Muzeum Okręgowego
  • 59 mln zł zarezerwowanych na kolejne prace w Młynie Rothera i spichrzach
  • 20 mln zabezpieczonych na rewitalizację Teatru Kameralnego