logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Premiery na deskach Teatru Polskiego i Opery Nova




Opera Nova zaprasza na pierwszy balet współczesny w swoim repertuarze inspirowany słynnym utworem Czesława Miłosza „Zniewolony umysł”. Teatr Polski z kolei zachęca do obejrzenia sztuki teatru niebopiekło „Jestem. Tylko. Ja”. Oba dzieła zobaczymy jeszcze w tym tygodniu. Z uwagi na pandemię, liczba miejsc ograniczona.


"Zniewolony umysł" to słynne dzieło Czesława Miłosza. Literacki traktat albo swoista powieść z kluczem, zawierająca ponadczasową refleksję o kondycji ludzkiej, etyce, wolności i zniewoleniu, wyrastająca jednak z konkretnego i przez to wiarygodnego doświadczenia świadka i uczestnika.

Pomysł utworu baletowego inspirowanego tym tytułem choreograf i zarazem autor scenopisu oraz inscenizacji, Robert Bondara, nosił w sobie przez kilka lat. Balet w dwóch odsłonach nie jest do końca wierny słynnej książce Miłosza, powstał jedynie na jej motywach. Główni bohaterowie odtwarzani przez tancerzy nie odnoszą się wprost do utajonych pod greckimi literami polskich pisarzy z eseju Miłosza.

Dla Baletu Opery Nova była to pierwsza pozycja baletu współczesnego w repertuarze. Z tancerzami pracował m.in. Jacek Przybyłowicz, jeden z najlepszych twórców tańca współczesnego. Premiera odbyła się w minioną niedzielę. Kolejne odsłony tego baletu w najbliższy wtorek i środę (27 i 28.10) o godz. 19:00. A dla tych, którzy nie mogą obejrzeć sztuki na żywo, Opera przygotowała niespodziankę – płytę DVD.
 
Teatr Polski Bydgoszcz zaprasza na sztukę „Jestem. Tylko. Ja.” To spektakl konsekwentnie wpisujący się w problematykę, z którą mierzy się teatr niebopiekło, dotykając kolejnej przestrzeni zła i zadając pytanie o jego źródło. Stanowi opowieść o samotności i pragnieniu bycia dostrzeżonym, szukaniu przynależności i niemożności jej osiągnięcia, o dumie i odrzuceniu, obawie przed byciem niekochanym, o tym, do czego zdolny może być człowiek w promowaniu siebie, swoich przekonań, poglądów i opinii. Owocem spotkania narcyzmu z ideologią, zderzenia dumy z odrzuceniem jest zło. Okrutne, niewytłumaczalne, niewyobrażalne, wymykające się zdrowemu rozsądkowi.

Pretekstem do powstania spektaklu stała się autentyczna historia, która w lipcu 2011 roku wstrząsnęła światem. Wtedy to Andreas Brevik dokonał aktu terrorystycznego na norweskiej wyspie Utøya. Zabił 69 nastoletnich uczestników obozu młodzieżówki rządzącej Norweskiej Partii Pracy, jego ideowych przeciwników.

Pokazy spektaklu teatru niebopiekło odbędą się 28 i 29 października o godz. 19:00, a po nich – dyskusja na temat spektaklu, którą poprowadzi socjolog dr Grzegorz Kaczmarek. W związku z ograniczoną liczbą miejsc, obowiązuje rezerwacja biletów pod adresem e-mail: stowarzyszenie.juvenkracja@gmail.com lub telefonicznie: 501 347 402. Decyduje kolejność zgłoszeń.
 
 
Fot. Andrzej Makowski