logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Pokażą Powstanie Wielkopolskie na wystawie
Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 – Bydgoszcz zaprasza na otwarcie wystawy pn. „Bydgoskie Pułki o rodowodzie Powstania Wielkopolskiego”. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną fotografie bydgoskich pułków. Wernisaż odbędzie się 10 stycznia w Bibliotece UKW. Wstęp wolny.


Wystawa poświęcona jest historii bydgoskich pułków Powstania Wielkopolskiego: 2/16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, 7/61 Pułku Piechoty Wielkopolskie, 8/62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej i 15 Pułku Artylerii Polowej. Organizatorzy - Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 – Bydgoszcz pokażą na ekspozycji m. in. zdjęcia nadesłane przez mieszkańców. Będzie też można zobaczyć dokumenty związane z historią pułków. 

Otwarcie wystawy - 10 stycznia 2020, Biblioteka UKW godz. 12.00

Wystawa jest współfinansowana przez Miasto Bydgoszcz i powstała w ramach obchodów 100 rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy. 

2020 rok jest „Rokiem 100-lecia Powrotu Bydgoszczy do Polski”- taką decyzję podjęli radni na sesji Rady Miasta Bydgoszczy 18 grudnia 2019. W ten sposób chcą upamiętnić jedną z najważniejszych wydarzeń z historii naszego miasta. Po latach zaborów, germanizacji i po walkach I wojny światowej, Bydgoszcz stała się na powrót polskim miastem i znalazła się na mapie odrodzonej Rzeczypospolitej.

Ustanowienie „Roku 100-lecia Powrotu Bydgoszczy do Polski” nada wielu inicjatywom społecznym, kulturalnym, naukowym i edukacyjnym spójny charakter. Dzięki wspólnemu punktowi odniesienia, przeżycie wyjątkowego, jubileuszowego roku 2020, sprzyjać będzie budowie pozytywnego wizerunku Bydgoszczy oraz pozwoli na kształtowanie lokalnej tożsamości mieszkańców Bydgoszczy.