logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Podróż jako stan umysłu – wernisaż Marty Normington w bwa




Wystawa prac Marty Normington przyciągnęła do Galerii Miejskiej bwa tłumy. Wczoraj odbył się wernisaż wystawy artystki zatytułowany "Podróż jako stan umysłu".


Prace Marty Normington dotykają tematu podróży na wielu płaszczyznach -  artystka pyta, gdzie znajdujemy się przemieszczając z miejsca na miejsce? Czy podróż zawsze związana jest z fizycznym pokonywaniem przestrzeni? Jak doświadczamy podróży unieruchomieni w fotelach współczesnych środków transportu? Czym jest podróż mentalna? Czym jest doświadczenie podróży poprzez obraz? Czy i jak podróżujemy poprzez kontakt z obiektami, które, żeby do nas dotrzeć, przebyły jakąś określoną drogę?

Marta Normington świadoma intymności doświadczenia podróży, dzieli się uchwyconymi w drodze obrazami. W ten sposób zapoczątkowuje w widzu własną podróż w głąb osobistych narracji i kontekstów, w poszukiwaniu prywatnych układów obrazów i wędrówek.

Na wystawie „Podróż jako stan umysłu” artystka prezentuje cykle z lat 2014-2016, między innymi swoją pracę dyplomową „Towards the Sea” oraz pracę „Z Monachium do Bydgoszczy drogą wodną. Podróż w myślach” powstałą specjalnie na tę wystawę.

Wernisaż wystawy odbył się we wtorek 7 lutego w Galerii Miejskiej bwa. Wystawę będzie można oglądać do 19 marca.

 

Fot. Wojciech Woźniak

Marta Normington (ur. 1980, Ciechanów) – absolwentka Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w 2016 nominowana do nagrody im. Marii Dokowicz za najlepszą magisterską pracę dyplomową w kategorii dyplom artystyczny. Studiowała także fotografię dokumentalną na Uniwersytecie w Newport w Wielkiej Brytanii oraz psychologię międzykulturową na SWPS i tybetologię na Uniwersytecie Warszawskim. Przez rok przebywała w żeńskim klasztorze buddyjskim w Zanskar, w Himalajach. Obecnie mieszka i pracuje pomiędzy Monachium a Poznaniem. Dużo czasu spędza w drodze.
Interesuje się reinterpretacją zagadnień antropologii kulturowej, związkami obrazu z rzeczywistością oraz konstelacyjną i kontekstualną strukturą świadomości względem zagadnień artystycznych, naturalnych i naukowo-historycznych. Pasjonują ją zjawiska przejściowe, fenomen podróży i przekraczania granic, zarówno fizycznych, jak i dyscyplinarnych. Tworzy instalacje przestrzenne z fotografii, obiektów i video.