logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Park Kultury w Młynach Rothera – nowa instytucja kultury




To będzie wyjątkowe miejsce na mapie Bydgoszczy przeznaczone na działania kulturalne i propagowanie nauki i techniki - w remontowanych właśnie Młynach Rothera powstanie nowa miejska instytucja – Park Kultury. Taką decyzję podjęli radni na dzisiejszej sesji Rady Miasta (27 marca).


Od wielu lat konsekwentnie podejmujemy działania na rzecz poprawy i rozwoju infrastruktury kulturalnej Bydgoszczy. Największym projektem w tym zakresie jest rewitalizacja Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej. Zdegradowany, od kilkudziesięciu lat nieużytkowany zabytkowy kompleks Młynów Rothera został przejęty przez miasto w 2013 roku. Z marszu rozpoczęliśmy prace nad jego zabezpieczeniem, opracowaniem dokumentacji projektowej i pozyskaniem dofinansowania. Dzięki temu już w ubiegłym roku mogliśmy rozpocząć duże prace budowlane, które zwieńczą rewitalizację całej Wyspy Młyńskiej. Ich koszt to ponad 92 mln zł. 

Pierwszym etapem rewaloryzacji kompleksu Młynów jest realizowany obecnie projekt inwestycyjny pod nazwą Park Kultury. Ma być nową miejską instytucją kultury, a jej głównym celem będzie prowadzenie wielokierunkowej działalności na rzecz tworzenia i upowszechniania kultury. 

W zrewitalizowanym kompleksie Młynów Rothera powstanie nowoczesna instytucja kultury o wielokierunkowym charakterze, której oferta będzie nie tylko różnorodna i dynamiczna, ale i dostosowana do różnych grup odbiorców. W nowo utworzonej instytucji planowane jest umiejscowienie trzech interaktywnych ekspozycji o innowacyjnym charakterze, stanowiących harmonijne połączenie osiągnięć nauki, sztuki i techniki: Ogrody Wody, Centrum Wiedzy i Edukacji o Mózgu, Bydgoskie Dziedzictwo Kultury Przemysłowej.

Szeroka oferta kulturalna skierowana do odbiorców w każdym wieku będzie miała znaczący wpływ na społeczno-kulturalny wymiar naszego miasta i sprawi, że dostępność kultury w naszym mieście znacznie się poprawi. 

Funkcje, jakie pełnić będzie najbardziej atrakcyjny, a jednocześnie stanowiący największe wyzwanie, zarówno pod względem rewitalizacji jak i zagospodarowania, kompleks Młynów Rothera, wielokrotnie były przedmiotem publicznej dyskusji. W badaniach opinii społecznej przeprowadzanych m.in. w 2017 roku przeważały głosy o przeznaczeniu Młynów Rothera na potrzeby prowadzenia działań w zakresie kultury i nauki, w tym prezentacje atrakcyjnych wydarzeń artystycznych, wystawy oraz przedsięwzięcia edukacyjne w nowoczesnej multimedialnej formie. Mieszkańcy wskazywali Młyny Rothera jako miejsce wypoczynku oraz prezentacji stałej wystawy związanej z wodą, stanowiącą nieodłączny element tożsamości Miasta.

Warto wiedzieć: 

Rewitalizacja Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy uzyskał wsparcie pomocowych środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014¬2020, a jego zakończenie planowane jest na rok 2020.

W bieżącym roku Miasto Bydgoszcz złożyło wniosek o dofinansowanie projektu pn. Rewaloryzacja Młyna Rothera w Bydgoszczy na cele kulturalno-turystyczne ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 z przeznaczeniem na wykonanie prac budowlanych oraz zakup wyposażenia. Wysokość wnioskowanej kwoty to 10,5 mln złotych. Wcześniej na pierwszy etap prac w spichrzu zbożowym w drodze konkursu pozyskaliśmy 15 mln zł unijnego dofinansowania z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.