logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Parada miłośników książek przeszła przez miasto
Korowód bajkowych postaci, wspólne czytanie, konkursy z nagrodami, a także relacja z podróży na Antarktydę – takie było Święto Wolnych Książek.


XV edycja ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek odbyła się 12 czerwca. Rozpoczęła się od przemarszu uczestników z udziałem orkiestry dętej ulicami Bydgoszczy. Uczestnicy wydarzenia przeszli na Wyspę Młyńską, gdzie przygotowano szereg atrakcji. Kurkowe Bractwo Strzeleckie zainaugurowało obchody Święta Wolnych Książek, a oficjele czytali fragmenty 'Pani Twardowskiej'. Nie zabrakło występów artystycznych i konkursów z nagrodami, w tym konkursu na najciekawsze literacko-baśniowe przebranie wśród młodzieży.

Idea Święta Wolnych Książek narodziła się w 2003 roku, mając na celu promowanie czytelnictwa. W akcje bookcrossingowe aktywnie włączyły się m.in. szkoły, organizacje społeczne, instytucje naukowe, środowiska literackie i samorządy. Wszystko po to, aby sztuka czytania pozostała wiecznie żywa. Słowo pisane jest popularyzowane nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród dorosłych, pragnąc przyczynić się do wzrostu czytelnictwa w Polsce.

Popularyzatorka czytelnictwa, Jolanta Niwińska, za dotychczasowe zaangażowanie w organizacje wydarzenia i popularyzację czytania została wyróżniona przez prezydenta. Otrzymała nagrodę finansową oraz upominki.

Nie zabrakło miejsca, gdzie można było wymienić się książką. „Alejka Książek Uwolnionych” -  to jednodniowa magiczna uliczka powołana na okoliczność obchodów święta Wolnych Książek. To  miejsce  wymiany i czytania książek. Prezydent Rafał Bruski zostawił w alejce książkę „Duchowe życie zwierząt” autorstwa Petera Wohllebena.

W ramach wydarzenia odbyło się spotykanie z Jolantą Niwińską, popularyzatorką czytelnictwa, autorką książki – albumu „Z książka na końcu świata”, która opisała w niej swoją podróż na Antarktydę.

Warto wiedzieć:
• W Bydgoszczy pierwsze stacje bookcrossingowe powstały w zeszłym roku w Parku Kochanowskiego. Teraz czas na kolejne – nowe stacje powstaną przy bulwarze przy ul. Marcinkowskiego, w Parku Kazimierza Wielkiego i na skwerze im. Leona Barciszewskiego na Starówce.