logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Ostatnia szansa na obejrzenie wyjątkowej wystawy
Galeria Miejska bwa do 5 stycznia zaprasza na wystawę indywidualną Wojciecha Woźniaka – Unknown Road. Zobaczyć można prace z czterech cykli: „Unknown roads” (fotografie i instalacja video, 2018), „Metafizyka codzienności” (fotografie, 2016), „Codzienne rytuały”(fotografie, 2015), „Sentymenty” (2013).


Jak mówi Wojciech Woźniak „Unknown Roads” to bardzo osobliwa próba uchwycenia z jednej strony doświadczenia bliskości, a z drugiej teraźniejszości. Życie codziennie weryfikuje nasz stosunek do świata i bliskich nam osób.

Ekspozycja jest podzielona na dwie części. Pierwsza z nich to tradycyjna wystawa fotografii prezentująca formy „drogi” jako symbolu, druga to instalacja multimedialna przedstawiająca relację zwierzęcia i człowieka. Jest próbą pokazania i prezentacji uczuć, jakie w stosunku do człowieka okazuje bliskie mu zwierzę, a w szczególności to adoptowane.

W drodze szukamy właściwego sposobu przejścia przez kolejne odcinki naszego życia. Emocje, pragnienia i wartości towarzyszą nam w trakcie jej trwania, wyznaczając jej kolejne cele. Czasem dobrze się czując, pragniemy, żeby ta droga nie miała końca i prowadziła nas jak najdłużej do celu. Bywają jednak momenty, w których chcemy uciec z niej jak najszybciej, szukając innych rozwiązań i innych sytuacji. Niekiedy rodzi się w nas gorycz połączona z pytaniem: dlaczego ja? Bywa, że sama droga lub podróż staje się wartością istotniejszą niż sam jej cel.

Wojciech Woźniak – ur. 5 maja 1964 r. w Bydgoszczy. Fotografik i muzyk. Absolwent kulturoznawstwa na wydziale humanistycznym UKW w Bydgoszczy. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1996 r. fotograf w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1995-2005 współorganizator Przeglądu Fotografii Bydgoskiej (BWA, Bydgoszcz). Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, m.in. „Outside-Inside” (Młyny Rothera, Wyspa Młyńska, Bydgoszcz, 2006) oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i na świecie. Ważne cykle prac: „Krótka opowieść o miłości i tęsknocie” (2001), „Ogrody wyobraźni” (2004), „Droga” (1997-2005), „Pamiątki” (2005) „Przybysz”(2010„Sentymenty”(2013), „Duży pokój”(2013), „Obecność”(2014), „Codzienne rytuały”(2015), „Still lifes”(2015); współzałożyciel i basista zespołów muzycznych: Variete i The Cyclists.
2007 – laureat I nagrody na Międzynarodowym Biennale Fotografii Artystycznej, ASP, Lwów
2008 – uhonorowany odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej „Zasłużony dla kultury polskiej”; 2016 – II nagroda w konkursie POLYGONUM 4; 2017 – nagroda Prezydenta Miasta Bydgoszczy

kurator wystawy – Danuta Pałys
Galeria Miejska bwa, ul. Gdańska 20.
Koniec 05.01.2019