logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Operowe arie na Rzece Muzyki
W niedzielę 8 lipca odbył się drugi koncert z cyklu Rzeka Muzyki 2018. Tym razem na scenie amfiteatru przy Operze Nova wystąpili młodzi śpiewacy operowi – Hanna Okońska-Ratajczak i Łukasz Ratajczak.


Kolejny koncert Rzeki Muzyki 2018 był ukłonem w stronę wiernej bydgoskiej operowej publiczności. Na scenie stanęło najmłodsze pokolenie utalentowanych śpiewaków operowych - Hanna Okońska-Ratajczak i Łukasz Ratajczak, a scenariusz koncertu przybliżył widzom sylwetki światowej sławy  śpiewaczek, takich jak Martha Eggerth, Maria Callas czy Ada Można było usłyszeć miedzy innymi: Kuplety Adeli z III aktu operetki Zemsta Nietoperza – J. Strauss,  Duet - Dziewczęta z Barcelony -  z operetki Clivia – N. Dostal Aria Giuditty - Kto me usta całuje, ten śni - z III aktu operetki Giuditta – F. Lehar , Pamięć - z musicalu Koty – A. L. Webber, Piosenka Elizy z My fair lady - F.Loewe.
Na fortepianie akompaniował  Artur Pilch.

Kolejny koncert w ramach rzeki Muzyki odbędzie się w niedzielę 15 lipca - wystąpi Kraków Street Band. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

O artystach:


Hanna Okońska-Ratajczak - stypendystka Miasta Bydgoszczy, jest absolwentką studiów I i II stopnia Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dr hab. Małgorzaty Greli prof. ndzw. Studia ukończyła w 2017 roku. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Edukacji i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne.                                                                                                                                                                                                           

Młoda artystka dała się już poznać na scenach i estradach koncertowych w kraju oraz za granicą. Brała udział w wielu konkursach oraz festiwalach wokalnych. Do jej sukcesów należą m.in.: III Nagroda, Nagroda im. Ady Sari dla najlepszej koloratury, Nagroda Towarzystwa Operowego Aria oraz Nagroda Orkiestry Opery Krakowskiej na XVII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, II Nagroda na  Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszków w Częstochowie (2017),  I Miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Maiori (Włochy, 2016), Grand Prix, I miejsce oraz nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Talsi na Łotwie (2015r), II miejsce oraz nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perrottiego w Ueckermünde (2015r), III miejsce oraz nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we Vrable na Słowacji (2015). Jako solistka wielokrotnie koncertowała w Polsce i za granicą, m.in. w Austrii, Niemczech, Słowacji, Białorusi, na Węgrzech, w Kazachstanie. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami, takimi jak: Marta Kluczyńska, Piotr Wajrak, Adam Klocek, Maciej Figas, Sławomir Chrzanowski, Kai Buman, i wielu innych. Obecnie współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej.

Łukasz Ratajczak - tenor, absolwent studiów I stopnia Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. dra hab. Janusza Ratajczaka. Aktualnie student dyplomowego roku studiów drugiego stopnia Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Podczas czterech latach nauki na studiach, młody artysta dał się już poznać na scenach i estradach koncertowych w kraju i za granicą. Ma w swoim dorobku rolę Blinda w operetce Zemsta nietoperza J. Straussa, partię porucznika Gustawa z Krainy uśmiechu F. Lehara, rolę Ottokara z Barona cygańskiego J. Straussa, czy partię Feriego w operetce Księżniczka czardasza E.Kalmana. W 2015 roku zadebiutował na deskach sceny kameralnej Opery Nova w Bydgoszczy partią Leńskiego w operze Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego. Oprócz ról scenicznych Łukasz Ratajczak ma na swoim koncie również udział w realizacji dzieł oratoryjnych, m.in. Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta, Msza C-dur KV317 (Koronacyjna).

 

RZEKA MUZYKI 2018, AMFITEATR PRZY OPERZE NOVA, GODZ. 19.00

15 LIPCA - KRAKÓW STREET BAND
22 LIPCA - JOANNA DARK
29 LIPCA - TOMASZ WENDT QUARTET
5 SIERPNIA - JAKUB KUSZLIK - PADEREWSKI NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI
12 SIERPNIA - JAN JAKUB NALEŻYTY
19 SIERPNIA - MAGDA NAVARETTE
26 SIERPNIA – KAPELA ZE WSI WARSZAWA