logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Nowe Centrum Sztuki w Bydgoszczy już otwarte
Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego to nowy punkt na kulturalnej mapie Bydgoszczy. Od dzisiaj można już zwiedzać galerią. Uroczyste otwarcie wraz z wernisażem odbędzie się w piątek 25 marca.


Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno – Popławskiego znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Focus Mall w budynku dawnej rzeźni. Główną ideą centrum jest przede wszystkim szerzenie kultury poprzez cykliczne organizowanie wystaw, wykładów, warsztatów i spotkań artystycznych. Chodzi także o uczynienie sztuki dostępnej i otwartej dla bydgoszczan.

BCS to miejsce dla miłośników kultury i sztuki w każdym wieku. Centrum jest miejscem poświęconym między innymi postaci rzeźbiarza – Stanisława Horno – Popławskiego -  nazywanego mistrzem polskiego dłuta, geniuszem sztuki. Horno-Popławski  jest autorem projektu pomnika Henryka Sienkiewicza w parku Kochanowskiego, a także projektu pomnika Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego przy ul. Bernardyńskiej.
 
Bydgoskie Centrum Sztuki to także miejsce, w którym sztuka łączy się z nową technologią.  Dzięki okularom VR (wirtualna rzeczywistość) zwiedzający będą mogli eksplorować twórczość i biografię artysty. Centrum zaprosi odwiedzających do wirtualnej podróży do Kamiennego ogrodu myśli Horno - Popławskiego. Na mieszkańców regionu czekać będzie również multimedialne muzeum historii rzeźby, które umożliwi zapoznanie się z kultowymi dziełami sztuki.

Centrum będzie otwarte dla zwiedzających od 20 marca, natomiast uroczyste otwarcie połączone z wernisażem wystawy "Myślenie kamieniem” zaplanowano zostało na 25 marca. Tego dnia wstęp będzie bezpłatny. Później wejściówki będą kosztować 5 i 7 zł. Za zwiedzanie z goglami VR trzeba będzie zapłacić 15 zł.
 

Warto wiedzieć:
Stanisław Horno-Popławski -  jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Urodził się na Kaukazie, był wnukiem zesłanego w głąb Rosji powstańca. Przez większość życia twórczego związany był z Trójmiastem. Miał jednak związki z Bydgoszczą - w latach 1978-82 posiadał w parku botanicznym plenerową pracownię.  Jest autorem projektu pomnika Henryka Sienkiewicza w parku Kochanowskiego, a także projektu pomnika Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego przy ul. Bernardyńskiej (wykonał go Aleksander Dętkoś).