logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Narodowe czytanie „Wesela” w Bydgoszczy
W sobotę 2 września w synagodze w Fordonie odbyło się narodowe czytanie „Wesela”. Fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego odczytali m. in. prezydent Bydgoszczy i przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.


Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji na lekturę narodowego czytania 2017. Dzieło konkurowało z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Tradycją stało się, że w tak szczytnym celu, jakim jest propagowanie najwartościowszych dzieł literatury polskiej, do czytania przystępują przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, politycy, reprezentanci instytucji oraz organizacji pozarządowych, a także inne osoby powszechnie znane z życia publicznego. W Bydgoszczy narodowe czytanie „Wesela” Wyspiańskiego rozpoczął prezydent Rafał Bruski.  Przedtem referat na temat twórczości dramaturga przedstawił dr Marcin Smoliński.

Warto wiedzieć:

„Wesele. Dramat w trzech aktach”, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się
16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.