logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Medale Sulimy-Kamińskiego dla twórców od twórców
Po raz 12. bydgoskie środowisko twórcze przyznało Medale Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Tegorocznymi laureatami zostali: Irena Santor, Jerzy Hoffman, Maciej Figas, Ryszard Długołęcki, Eugeniusz Rzyski i – pośmiertnie – Ryszard Milczewski-Bruno.


Nagrody Jerzego Sulimy-Kamińskiego przyznawane są twórcom, którzy związani byli lub są z regionem, a szczególnie z naszym miastem. Kapituła pod przewodnictwem Dariusza Tomasza Lebiody, prezesa Związku Literatów Polskich Oddziału Bydgosko-Toruńskiego jednomyślnie wybrała tegorocznych laureatów. Zostali nimi:

Irena Santor – urodzona w Papowie Biskupim, wychowana nieopodal Bydgoszczy, w Solcu Kujawskim, wielka dama polskiej sceny estradowej, wyśpiewała wiele przebojów, m.in. „Tych lat nie odda nikt”, „Powrócisz tu”, „Już nie ma dzikich plaż”, „Walc Embarras”. Jej podpis od 2009 r. znajduje się w Alei Bydgoskich Autografów. Artystka nie mogła osobiście odebrać nagrody, do Bydgoszczy przyjedzie w lipcu.

Jerzy Hoffman – reżyser i scenarzysta filmowy, absolwent  I LO w Bydgoszczy (matura 1950), twórca filmowej adaptacji Sienkiewiczowskiej „Trylogii”, a także takim obrazów jak: „Trędowata”, „Znachor”, „Stara baśń”. Od 2003 r. Honorowy Obywatel Bydgoszczy. Nie mógł odebrać nagrody osobiście – nadesłał list z podziękowaniami.

Maciej Figas – dyrygent, wieloletni dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy, twórca sukcesu Bydgoskiego Festiwalu Operowego, oprócz pracy w Bydgoszczy ma na swoim koncie liczne koncerty i spektakle w Polsce i na świecie. ”. Jego podpis od 2015 r. znajduje się w Alei Bydgoskich Autografów.

Ryszard Długołęcki – tłumacz dzieł Szekspira, z wykształcenia lekarz, pasjonat i uczestnik wypraw wysokogórskich, himalaista. Od roku 1957 związany z Bydgoszczą. Był m.in. dyrektorem w budowie szpitala im. dra Jana Biziela.

Eugeniusz Rzyski – aktor od lat związany z Bydgoszczą, w 1991 roku wraz z żoną Wandą stworzył kabaret „Trójka”. Jego głos usłyszą wszyscy, którzy sięgną po audiobooka „Most Królowej Jadwigi” – bydgoskiej sagi Jerzego Sulimy-Kamińskiego.

Ryszard Milczewski-Bruno (1940-1979) – poeta, związany z Toruniem, gdzie studiował i Grudziądzem, gdzie urodził się, mieszkał i pracował. Najpopularniejszym wierszem Milczewskiego-Bruna jest „Gdzieś w nas”, który do własnej muzyki wykonywał Marek Grechuta. Nagroda przyznana została pośmiertnie.

Laureaci weszli w skład Kapituły Medalu Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Medal to wyróżnienie dla twórców, ale także promocja twórczości pisarza, który całe swoje życie i twórczość związał z Bydgoszczą. W uroczystości wręczenia nagród w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza we wtorek, 16 maja, uczestniczyła również rodzina Sulimy-Kamińskiego.

W uroczystości wręczenia Medali wzięli udział wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy, Kazimierz Drozd, Jan Szopiński i Lech Zagłoba-Zygler.