logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

MCK zachęca do świętowania




Nadchodzący weekend w Miejskim Centrum Kultury zdominują 9. Urodziny Kina Orzeł, które świętować będziemy od 6 do 8 marca. Kino '81, kino '12, Małe Animocje, Dzień Kinomanek, plakatobranie - wszystko z miłości (i tęsknoty) do kina. Dzień Kobiet będziemy też świętować w Ostromecku.


W sobotę (6.03) w Kinie Orzeł cofniemy się do roku 1981, by przy okazji 40. rocznicy Bydgoskiego Marca przyjrzeć się polskiemu kinu tego jakże historycznie ważnego roku. Obejrzymy 4 tytuły:

•    "Limuzyna Deimler-Benz" Filipa Bajona z Piotrem i Michałem Bajorami w rolach braci u progu II wojny światowej;
•    „Ryś” Stanisława Różewicza z Jerzym Radziwiłowiczem, Franciszkiem Pieczką i ponownie Piotrem Bajorem w dramatycznej wojennej historii młodego partyzanta zmuszonego do wykonania śmiertelnego wyroku;
•    „Dreszcze” Wojciecha Marczewskiego i nagrodzona m. in. Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie opowieść o nastolatku wystawionym na komunistyczną indoktrynację;
•    "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego leżący przez lata na cenzorskiej półce, z Bogusławem Lindą w roli głównej.

Projekcje wstępem poprzedzą znakomici filmoznawcy: prof. Piotr Zwierzchowski i dr Dominik Wierski.
 
Niedzielę zaczniemy od Małych Animocji i klasycznej już dziś animacji Leszka Gałysza "Odwrócona góra albo film pod strasznym tytułem". Na ekranie smoki, rycerze, dobre duszki, skrzaty, olbrzymy i gadająca kura. A w głośnikach w obsadzie dubbingowej m. in. Daniel Olbrychski, Adam Ferency i Krzysztof Kowalewski.

Tego dnia powspominamy też rok 2012, kiedy to Kino Orzeł zostało reaktywowane. Przypomnimy głośne, festiwalowe, polskie produkcje z tego roku:

•    narodziny Paktofoniki w "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida;
•    rozliczenie z wojenną przeszłością w "Obławie" Marcina Krzyształowicza;
•    malowniczą Lizbonę i zmysłową filmową opowieść - "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego;
•    mieszającą sen i jawę historię społecznych outsiderów z "Dziewczyny z szafy" Bodo Koxa.

 

Tegoroczne urodziny ponownie będą połączone z Dniem Kobiet (Dniem Kinomanek), by w ramach tego święta zaproponować kinomankom cztery różnorodne tytuły wyreżyserowane przez kobiety:

•    zderzenie kultur w ekstremalnym himalajskim krajobrazie w "Ścianie cieni" Elizy Kubarskiej;
•    siłę kobiecej przyjaźni na życiowym zakręcie w nagrodzonym w Berlinie i San Sebastian "Nigdy, rzadko, czasami, zawsze" Elizy Hittman;
•    pełną humoru i refleksji dokumentalną psychoanalizę 3 bardzo różnych związków w "Między nami" Doroty Proby;
•    zjawiskową Marfydd Clark w jednym z najlepiej ocenianych horrorów zeszłego roku, czyli "Saint Maud" Rose Glass.

Szczegółowy repertuar znajdziecie TUTAJ.
 
Z dniem Kobiet związane są również dwa wydarzenia okołoliterackie w Ostromecku. Pierwsze z nich to spotkanie autorskie online z Małgorzatą Grosman, autorką książki „Czytanki miejskie: Ostromecko w opowiadaniach”. To już 5 marca o godz. 18:00 na fanpage’u Pałacu Ostromecko na facebooku. Drugie wydarzenie odbędzie się na żywo w Pałacu Nowym. 7 marca o godz. 16:00 odbędzie się kolejne spotkanie z Małgorzatą Grosman, ale tym razem w ramach przedpremiery jej książki „Bydgoszcz jest kobietą” połączonej z koncertem znakomitego duetu Małgorzaty Żurańskiej-Wilkowskiej i Mai Babyszki pn. „Piosenki dwudziestolecia”. Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona.