logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Magdalena Abakanowicz w Bydgoskim Centrum Sztuki
To ostatni moment, żeby zobaczyć dzieła jednej z najważniejszych rzeźbiarek XX wieku Magdaleny Abakanowicz Wystawa w Bydgoskim Centrum Sztuki potrwa do 5 stycznia.


Magdalena Abakanowicz to jedna z najważniejszych polskich współczesnych artystek. Na wystawie zobaczyć będzie można między innymi prace z cyklu „Anonimowych portretów”, które obok cyklu „Inkarnacje” stanowią w biografii artystycznej Magdaleny Abakanowicz ważny etap jej twórczości. Towarzyszyć jej będzie materiał filmowy poświęcony biografii twórczej rzeźbiarki.

Prace Abakanowicz odcisnęły trwałe piętno i zrewolucjonizowały historię rzeźby. Artystka poprzez eksperymentalne zastosowanie tkaniny jako tworzywa, zmieniła sposób myślenia o kwestiach materiałowych w rzeźbie, a dzięki jej pracom jutowa tkanina organiczna stała się w rzeźbie materiałem porównywalnym z kamieniem czy drewnem. Jej nowatorskie rozwiązania były na tyle pionierskie i odkrywcze, że nazwano je od jej nazwiska abakanami. Gdy w 1965 roku na VIII Biennale w São Paolo w Brazylii, trzydziestopięcioletnia Abakanowicz zdobyła główną nagrodę Grand Prix, galerie i muzea całego świata zaczęły zabiegać o jej rzeźby: od Centre Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w Kioto po prestiżową londyńską Tate Modern Gallery.

Ekspozycję oglądać będzie można do 5 stycznia. 

Fot. Wojciech Holnicki-Szulc