logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Konkurs Malarski im. L. Wyczółkowskiego w bwa
Rozpoczął się III Ogólnopolski Konkurs Malarski mi. Leona Wyczółkowskiego. Celem wydarzenia, którego współorganizatorem jest Galeria Miejska bwa jest promocja sztuki i upowszechnienie wiedzy na temat wybitnego artysty związanego z Bydgoszczą.


Konkurs ma charakter otwarty i kierowany jest do polskich artystów malarzy zamieszkałych w kraju lub za granicą.. Organizatorem jest Związek Polskich Artystów Plastyków (okręg w Bydgoszczy), a współorganizatorem jest Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy.

Celem konkursu jest promocja współczesnego malarstwa i upowszechnianie wiedzy na temat wybitnego artysty, patrona konkursu Leona Wyczółkowskiego związanego z Bydgoszczą. Na konkurs przyjmowane będą prace wykonane w dowolnej technice malarskiej. Zwycięzca otrzyma 15 tys. zł, a jego praca zostanie zakupiona przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego.

Konkurs ma charakter dwustopniowy. Pierwszy etap zakończy się 2 marca 2018.

Dokładny regulamin wystawy dostępny poniżej wraz z kartą zgłoszenia:

Regulamin III Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy 2018 TUTAJ


Uroczyste otwarcie wystawy i wręczenie nagród odbędzie się 12 czerwca 2018 w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy.

NAGRODY:
I – 15.000; zł oraz zakup pracy przez Muzeum Okręgowe im Leona Wyczółkowskiego
II – 8000; zł
III – 5000; zł
Nagroda Prezesa ZPAP o/Bydgoszcz w postaci wystawy indywidualnej w Galerii Wspólnej w Bydgoszczy

Warto wiedzieć:
Leon Wyczółkowski urodził się 11 kwietnia 1852. To polski malarz, grafik i rysownik, jeden z czołowych przedstawicieli Młodej Polski w nurcie malarstwa realistycznego. W latach 1869-1875 studiował w warszawskiej Szkole Rysunku i Malarstwa pod kierunkiem Wojciecha Gersona, w latach 1875-1877 kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Następnie studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni Jana Matejki . W 1880 r. zamieszkał we Lwowie, w latach1887 i 1889 krótko przebywał w Paryżu. Wiele podróżował po kraju i Europie. Brał udział w licznych wystawach, należał do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie i Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka w Krakowie. W 1895 r. powołano go na stanowisko profesora malarstwa w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, tam
też w latach 1909-1910 pełnił funkcję rektora. Pod koniec życia w latach 1934-1936 prowadził katedrę grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Okres pobytu Leona Wyczółkowskiego w Gościeradzu niedaleko Bydgoszczy oraz w Bydgoszczy znalazł swoje odbicie szczególnie w twórczości graficznej i malarskiej. W Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy znajdują się między innymi takie dzieła, jak: Kopanie buraków(1896), pastel na kartonie, Wiosna w Gościeradzu (1933), akwarela, tusz, kredka,Kurhan na Ukrainie(1894), olej na płótnie i Ołtarz Mariacki, litografia. Zmarł 27 XII 1936 roku w Warszawie, został pochowany na wiejskim cmentarzu we Wtelnie koło Bydgoszczy.