logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Festiwal Animocje w MCK-u. Rusza trzydniowy Prolog festiwalu
Trzydniowy prolog, a potem siedem dni festiwalu. Od 19 do 29 kwietnia w Bydgoszczy odbędzie się 7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „Animocje”. Tematem wiodącym imprezy będzie animacja japońska.


W konkursach zobaczymy 86 filmów krótkometrażowych, w tym 33 w Konkursie Międzynarodowym i 15 w Konkursie Najnowszych Filmów Polskich (filmy z tych dwóch kategorii powalczą o Bydgoską Nagrodę za Najlepszy Film Animowany). 39 obrazy wezmą udział w podzielonym na trzy sekcje Konkursie Filmów Dla Dzieci.

23 filmy startują w przedfestiwalowej Do-Grywce - po jej zakończeniu publiczność wybierze jeden z nich, który dołączy do stawki konkursu głównego.

Bydgoskie „Animocje” jako jedyny festiwal w kraju przyznają Nagrodę za Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu. W tym roku otrzyma ją znakomity aktor Wiktor Zborowski. Wśród jego dubbingowych dzieł znalazły się m. in. „Rio” i  i „Zwierzogród”.

Osią tematyczną festiwalu będzie animacja z Japonii. Odbędzie się kilka projekcji unikatowych pełnometrażowych animacji japońskich. Perełką będzie przedpremierowy pokaz „Czerwonego żółwia” (2016) w reżyserii Michaela Dudok de Witta. Film zdobył w Cannes nagrodę jury Un Certain Regard, był nominowany do Oscara, Cesara i Europejskiej Nagrody Filmowej, wygrał też festiwal w Atenach oraz zdobył Annie Award.

W opozycji do animacji głównego nurtu, pojawi się undergroundowa animacja z Japonii w prezentacji autorstwa Michała Bobrowskiego pt. „Odmienne stany awangardy: japońska animacja eksperymentalna”. Krytyk Jerzy Armata przygotował specjalne pasmo „Animacja jest kobietą” prezentujące dwa - męskie i kobiece - spojrzenia na postać Kobiety w animacji.

Podczas „Animocji” odbędą się warsztaty z kaligrafii i malarstwa japońskiego, origami, animacji poklatkowej oraz animacji filmowej Yacha Paszkiewicza.

Na festiwalu znajdą się także wydarzenia związane z grami komputerowymi. Poświęcona zostanie im sobotnia sesja „Gra komputerowa – druga twarz animacji”. Zobaczymy także wystawy „Plakiat” Maksa Bereskiego i „Kaligrafia japońska – malarstwo suibokuga – manga” rodziny Yoshida.

Ogłoszenie zdobywców nagród festiwalowych odbędzie w sobotę, 29 kwietnia o 19.30 w MCK w Bydgoszczy. Po ogłoszeniu wyników, odbędzie się zrealizowany na zaproszenie festiwalu koncert duetu Karolina Rec & Hubert Zemler, którzy premierowo wykonają własne kompozycje do animacji krótkometrażowych.

7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 23 – 29 kwietnia 2017 (prolog 19 – 21 kwietnia). Organizatorem festiwalu jest Miejskie Centrum Kultury w  Bydgoszczy. Pełny program na  www.animocje.com .