logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dbamy o zabytki. Zabytkowy kościół czeka na wieżę




Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bydgoszczy przygotowuje się rekonstrukcji wieży w kościele Zbawiciela na Bocianowie. W pierwszej kolejności w oparciu o miejską dotację przygotowany zostanie m.in. projekt.


Kościół  w stylu historyzującym został zbudowany na miejscu starego ewangelickiego cmentarza. Miejsce to zostało już w połowie XIX wieku zarezerwowano pod świątynię w momencie planowania nowej, dzielnicy kolejowej. Projektantem świątyni był architekt Heinrich Seeling z Berlina, autor nieistniejącego bydgoskiego Teatru Miejskiego i neogotyckiego ewangelickiego kościoła farnego (obecnie kościoła jezuitów) na pl. Kościeleckich. Budowa kościoła trwała w latach 1896-97. W 1901 wokół budowli założono skwer. Do lat 30. XX wieku świątynia służyła niemieckiej gminie kościoła ewangelicko-unijnego, później polskiej parafii ewangelicko-augsburskiej.

W czasie walk w 1945, został zburzony hełm wieży. Konstrukcję odbudowano w bardzo skromnej formie dwuspadowego daszku. Po wojnie przed świątynią ustawiono też figurę Chrystusa,  pochodzącą z grobowca rodziny Blumwe na likwidowanym cmentarzu przy ul. Jagiellońskiej. Plac wtedy otrzymał nazwę pl. Zbawiciela. W tym roku przy pomocy miejskiej dotacji na zabytki planowane jest wykonanie inwentaryzacji projektu i kosztorysu odbudowy historycznej wieży. Koszt tych prac szacowany jest na 20 tysięcy złotych.

Warto wiedzieć:
W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafią do właścicieli 20 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie ponad 4,3 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pule środków (1,5 mln zł)  na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.