logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Dbamy o zabytki. Wraz z elewacją wypiękniała też brama
Kamienica przy ul. Gdańskiej 75 to kolejny obiekt, na który trafiła miejska dotacja na prace konserwatorskie. Pozwoliła one przeprowadzić niezbędne prace przy wiekowych drzwiach wejściowych.


Budynek przy ul. Gdańskiej 75 wzniesiono w 1883 roku, w stylu eklektycznym.  Kamienica liczy 3 kondygnacje. Elewację zdobią  pilastry, trójkątne naczółki nad oknami oraz fronton z główką Hermesa. W tym roku w zabytkowej kamienicy wykonano  remont konserwatorski wiekowej bramy  wejściowej. Koszt prac szacowany jest na 12 tysięcy złotych. Miejska dotacja to 5,5 tysiąca. Prace są obecnie na finiszu. Warto podkreślić, że w poprzednich latach miejska dotacja pozwoliła między innymi przeprowadzić remont elewacji tego budynku.

Warto wiedzieć:
W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafią do właścicieli 20 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie ponad 4,3 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pulę środków (1,5 mln zł)  na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.