logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Dbamy o zabytki. Elewacja stanie się ozdobą ulicy
Kamienica przy ul. Królowej Jadwigi to kolejny obiekt, na który trafiła miejska dotacja na prace konserwatorskie. Dzięki niej rozpoczął się duży remont konserwatorski elewacji.Budynek przy ul. Królowej Jadwigi 10  wzniesiono w 1880 roku.  Kamienica liczy 4 kondygnacje. Elewację zdobią  pilastry, boniowany parter, gzymsy, konsole, obramienia okien.  Jej symetryczność podkreśla też umieszczony w środkowej części ryzalit, w którym umieszczono drzwi wejściowe. Budynek pełni wyłącznie funkcję mieszkalną.  
 
W tym roku w zabytkowej kamienicy wykonany będzie  remont konserwatorski elewacji frontowej, renowacji poddana zostanie stolarka drzwiowa. Poza tym zaplanowano m.in. wymianę okien piwnicznych, konserwację dachu i wymianę kominów. Koszt prac szacowany jest na 268  tysięcy złotych. Miejska dotacja to 100 tysięcy. 
 
Okole to obecnie osiedle, na którym remontowana jest największa liczba kamienic. Wpływ na to ma szereg działań i projektów zainicjowanych przez miasto. Oprócz dotacji na Okolu realizowany jest szereg remontów miejskich kamienic w przy wykorzystaniu programu „Kawka II” (m.in. na ul. Jasnej). Przy współpracy z miejskim plastykiem wykonane zostały też stylowe murale reklamowe - retrościany. Poza tym w stosunku do blisko 20 budynków nadzór budowlany wydał decyzje nakazowe, zobowiązujące do przeprowadzenia remontów. Na Okolu kolejne inwestycje mieszkaniowe  przygotowuje komunalna spółka BTBS oraz deweloperzy.
 
Warto wiedzieć:

W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafią do właścicieli 20 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie ponad 4,3 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pulę środków (1,5 mln zł)  na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów.