logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszcz na kliszach – zobacz jak powstawały osiedla w naszym mieście




Bydgoskie osiedla z lat 60-tych, kamienice, podwórka, a także portrety i sylwetki mieszkańców -Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po wystawie fotografii Ildefonsa Bańkowskiego.


Wystawa, której wernisaż odbył się 12 września jest próbą pokazania działalności artystycznej Ildefonsa Bańkowskiego w okresie tzw., „czarno-białym”, który przypada na lata 60. Zdjęcia z tamtych lat mają charakter artystyczny, ale i użytkowy.

Ildefons Bańkowski był z wykształcenia architektem; nadzorował, a później dokumentował wiele prac budowlanych lat 60. i 70. w Bydgoszczy. Choć był bardzo zdolnym projektantem (jest autorem 4 projektów nadproży i portali kamienic Drogi Królewskiej w powojennym Gdańsku), ostatecznie porzucił zawód by w pełni oddać się fotografowaniu. Stąd był adresatem wielu zamówień na wykonanie „portretu” osiedli, tuż po zakończeniu budowy.

Wypracował własny sposób patrzenia na bezludne „archetony”, jakie powstawały w tamtych dekadach.
Ildefons Bańkowski z Bydgoszczą związał się na 25 lat. Pochodził z Lwówka (województwo poznańskie). Utrwalenie na zdjęciu wielu, już nieistniejących, założeń architektonicznych w Bydgoszczy zawdzięczamy Ildefonsowi Bańkowskiemu. Był znanym w środowisku fotografem. W 1969r. Biblioteka Miejska w Bydgoszczy zamówiła 80 fotografii obejmujących nowe realizacje budowlane.

Na szczególną uwagę zasługują fotografie z cyklu „Eksperymenty i konoida”, stanowiące zapis obserwacji poruszającego się wahadła Foucaulta, fotografie w podczerwieni oraz prace odzwierciedlające wielkie zainteresowanie artysty łączenia grafiki i fotografii.
Od 1965 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jeden z propagatorów fotografii barwnej w środowisku bydgoskim, projektant okładek płyt winylowych, folderów reklamowych oraz fotografii reklamowej. Uhonorowany tytułem artysty fotografika Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (AFIAP). Brał udział w wystawach krajowych i międzynarodowych (Berlin, Edynburg, Lozanna, Paryż, Bruksela).

Doczekał się kilkudziesięciu wystaw w kraju i poza granicami. Zdobył wiele prestiżowych nagród. Pozostawił ponad 300 fotografii czarno-białych i 20 000 negatywów. A jednak od roku 1982, roku śmierci, nie pojawia się żadna wystawa. Ildefons Bańkowski staje się nieznany i zapomniany.

Cała twórczość Ildefonsa Bańkowskiego została zamknięta w 10 cykli: Architektura osiedli, Eksperymenty i konoida, Archetony i tony, Sylwetki i portrety, Tematy marynistyczne, Mikroświaty faktur, Światłocienie nekropolii, Oblicza Egiptu, Fotografia a muzyka, Metafory ładu. Archiwum jakie zostało przekazane do Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy liczy blisko 20 000 negatywów czarno-białych oraz 300 fotografii czarno-białych, wielkoformatowych.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: 7 października, godz. 11.30, Galeria Miejska bwa, ul. Gdańska 20
Wystawa będzie czynna do 19.11.2017.
Wstęp wolny.