logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Benefis Zdzisława Prussa w MCK-u
75-urodziny znanego bydgoskiego poety Zdzisława Prussa będą dziś (7 września) obchodzone w szczególny sposób. W Miejskim Centrum Kultury odbędzie się benefis artysty połączony z promocją najnowszej jego książki.


Zdzisław Pruss obchodzi uroczyste urodziny tak, jak poeta powinien je obchodzić: wydaje obszerny wybór swoich wierszy pt. „Optymizm specjalnej troski”. Wybór liczy 240 stron, a na nich naprawdę doskonała poezja. Tom ma pokazać Prussa  jako nieco zapomnianego poetę, o którym sam Pruss trochę zapomniał i teraz – z okazji jubileuszu – sobie i nam wszystkim przypomina. Pod maską dyżurnego trefnisia kryje się doskonały liryk: poważny, naznaczony tragizmem, odważnie patrzący na współczesnego człowieka, także człowieka w sobie.

Początek benefisu o godz. 18.00 w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego. Wstęp wolny.

Zdzisław Pruss (ur. 5 września 1942 w Wiśniewie) – poeta, dziennikarz, satyryk.
Od 1954 związany z Bydgoszczą. Studiował filologię polską na UMK w Toruniu, w latach 1965-1991 redaktor rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy, od 1991 w Dzienniku Wieczornym.

Od czasów studenckich prowadzi ożywioną działalność estradową jako twórca kabaretów literackich (O-Wady. Eksces Wieczorny, Piąte Koło), autor tekstów, wykonawca, konferansjer. W 1978 Teatr Polski w Bydgoszczy wystawił pełnospektaklowe widowisko kabaretowe jego autorstwa (Wszystko do Desy, reż. A. Walden i J. Błeszyński). Od 1996 jest autorem dorocznych Bydgoskich Szopek (Kawiarnia Artystyczna Węgliszek). Od 1964 r. publikuje wiersze i drobne formy satyryczne. Laureat kilku konkursów literackich (m.in. na słuchowisko).

Członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi dla rozwoju czytelnictwa.

Z inicjatywy Z. Prussa, pod jego redakcją i we współautorstwie powstały trzy pozycje leksykonowe: Bydgoski Leksykon Teatralny (2000), Bydgoski Leksykon Operowy (2002) i Bydgoski Leksykon Muzyczny (2004).