logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bądź wrażliwy na innych
Integrują, łamią stereotypy, rozmawiają o inności – wszystko z pomocą filmu, muzyki i sztuki. W poniedziałek 4 września w bydgoskim Kinie Helios odbył się Festiwal „Ty i ja” poświęcony tematyce niepełnosprawności.


Festiwal „Ty i ja” został stworzony po to, żeby rozwijać społeczną wrażliwość. Organizatorzy za pomocą sztuk, szczególnie wizualnych, starają się oswajać z tematem niepełnosprawności, kreować pozytywny wizerunek osób niepełnosprawnych, a także łamać stereotypy i promować ideę integracji społecznej.

W poniedziałek 4 września w Kinie Helios w ramach festiwalu odbyły się spotkania i projekcje filmów. Zaprezentowane zostały filmy polskie, takie jak: „Michał” w reżyserii Piotra Januszkiewicza, „Wstawaj i walcz” (reż. Weronika Pliszka) i „Nasze marzenie” (Our dream) w reżyserii Pawła Mikołajczyka i Sylwii Pradelok – Świerc. Każdy z nich poruszył inny problem i pokazał, jakie pokłady determinacji, siły i jednocześnie pokory rozbudza niepełnosprawność, jak zmienia się człowiek zarówno niepełnosprawny od urodzenia, jak i ten, który swą sprawność utracił.

Podczas Festiwalu odbyła się również wystawa i spotkanie autorskie z Małgorzatą Waszkiewicz. Artystka malująca stopami, zrzeszona w wydawnictwie AMUN zaprezentowała swoją twórczość i opowiedziała o swoich doświadczeniach z niepełnosprawnością.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Bez Ograniczeń wraz z Zespołem Szkół nr 19 w Bydgoszczy.