logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Animocje przyciągnęły tłumy do MCK-u
Ponad 600 filmów z kilkudziesięciu krajów, znani twórcy animacji z Polski i Europy – w sobotę 14 kwietnia zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmów animowanych Animocje. Zwyciężył turecki obraz „Wicked Girl”.


Międzynarodowe jury zadecydowało, że Grand Prix - Bydgoską Nagrodę dla Filmu Animowanego na tegorocznych Animocjach otrzymał turecki animator Ayce Kurtal za swój film „Wicked Girl”. Pozostałe nagrody trafiły do filmowców z Polski, Rumunii Niemiec i Francji.
 
Zwycięski film to opowieść o ośmioletniej dziewczynce, której podczas pobytu w szpitalu przychodzi walczyć z mrocznymi wspomnieniami z dzieciństwa. “Wicked girl” jest arcydziełem mozolnej pracy. Powstał z 10 000 rysunków, tworzących wstrząsającą historię o sprawie gwałtów zbiorowych na dzieciach, do jakich dochodzi w Turcji.

Ayce Kartal jest absolwentem animacji w szkołach filmowych w tureckim Eskişehir, Australii oraz New York Film Academy. Jego krótkie animacje zdobyły już blisko 100 nagród na światowych festiwalach. Teraz dołączy do nich nagroda z Bydgoszczy.

Kadr ze zwycięskiego filmu "Wicked girl"

Pozostałe nagrody podzielili między sobą animatorzy z Polski, Francji i Niemiec. Specjalne wyróżnienia w Konkursie Międzynarodowym otrzymały filmy: “Nocturne” Anne Breymann z Niemiec - za niepokojącą i oryginalną plastykę oraz “Riot” Franka Terniera z Francji - za wykorzystanie tańca i muzyki w zobrazowaniu ważnych tematów społecznych.

Za Najlepszy Najnowszy Film Polski uznano obraz Pauliny Ziółkowskiej “O matko!”, a za Najlepszy Film Dziecięcy - “Made in France” w reżyserii francuskiej animatorki Akhabbar Lamia. Nagrodę Publiczności otrzymał "The Best Customer" w reż. Sergheia Chiviriga z Rumunii.

Zwycięski polski film "O matko!"

W tym roku do konkursów Animocji zgłoszono ponad 600 artystycznych filmów animowanych z kilkudziesięciu krajów świata. Oceniało je międzynarodowe Jury w składzie, którego znaleźli się nagradzani animatorzy z Hiszpanii i Polski - Anna Solanas, Renata Gąsiorowska, Marc Riba, Tomasz Siwiński oraz muzyk hard core’owego zespołu Schizma, Arkadiusz „Pestka” Wiśniewski.

Podczas Animocji miało też miejsce duże wydarzenie filmowe. Po raz pierwszy w Polsce pokazany został „The Breadwinner”. Pełnometrażowy film animowany, nominowany do Oscara i Złotego Globu, zdobywca 6 najważniejszych nagród kina animowanego – Annie Awards. Reżyserką filmu jest Nora Twomey, a producentką Angelina Jolie.

Tradycyjnie przyznano też Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dubbingu, którą odebrał wybitny aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy, Krzysztof Kowalewski.
 
Festiwal odbył się dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Miasta Bydgoszczy.Organizatorem festiwalu jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

Na zdjęciu głównym: kadr z "Wicked girl"