logo miasta - trzy kolorowe spichrze

55 Bydgoski Festiwal Muzyczny
Znakomici soliści, najlepsze orkiestry kameralne i symfoniczne, a także występy chórów – dzisiaj (11 września) rozpoczyna się 55 Bydgoski Festiwal Muzyczny. W tym roku wydarzeniu przyświeca hasło „Kontrasty – Polska i sąsiedzi”.Koncerty wrześniowego Festiwalu prezentować będą kulturę, dziedzictwo kulturowe i artystów z Polski i krajów naszych geograficznych sąsiadów oraz sąsiadów wewnętrznych – Żydów i Romów. Eksponowane będą te elementy kultury krajów ościennych, które w sposób naturalny przeniknęły do naszej narodowej twórczości, jak i te diametralnie nas różniące.

Podczas 11 koncertów oklaskiwać będziemy znakomitych artystów, wśród których znajdzie się Aleksandra Kurzak, światowej sławy sopranistka występująca na deskach m.in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House w Londynie czy słynnej mediolańskiej La Scali. Słuchać będziemy również Josepha Malovanego, kantora synagogi w Nowym Jorku, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus Agnieszki Duczmal czy Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej z Wilna. Ponadto artystów z Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy i Białorusi.

Po raz pierwszy w Bydgoszczy zabrzmią słynne Harfy Papuszy – Jana Kantego Pawluśkiewicza z udziałem znakomitej Elżbiety Towarnickiej, naszej Orkiestry Symfonicznej oraz Chóru Opery Nova.

55. Bydgoski Festiwal Muzyczny potrwa od 11 września do 6 października w Filharmonii Pomorskiej.

Więcej informacji na stronie internetowej www.filharmonia.bydgoszcz.pl. Bilety są dostępne w kasie Filharmonii i na bilety24.pl

Warto wiedzieć:

Bydgoskie Festiwale Muzyczne zostały zainicjowane w maju 1963 roku, początkowo jako festiwale dawnej muzyki polskiej. Były odpowiedzią na rosnące zainteresowanie dziejami i kulturą rodzimą w związku ze zbliżającym się milenium państwa polskiego .Pierwszy Festiwal zaprezentował zapomniane dzieła rodzimych kompozytorów XVII i XVIII wieku, a także najcenniejsze pozycje polskiego średniowiecza i renesansu .Kolejne edycje festiwalowe odbywające się co roku były konsekwentną kontynuacją przyjętych wcześniej założeń. Wiele odnalezionych utworów po raz pierwszy prezentowanych było na bydgoskiej estradzie m.in. dzieła Piotra z Grudziądza.
Z biegiem lat do programów festiwalowych wprowadzone zostały dzieła kompozytorów współczesnych, a szczególnie te, które pisane były na zamówienie bydgoskiego Festiwalu m.in. Twardowskiego, Pendereckiego ,Kilara, Góreckiego.
Od 1992 roku Festiwale zmodyfikowały swoją formułę, odbywały się pod hasłem „Integracja Europy w muzyce”, a od 2016 roku pod hasłem „Kontrasty”.