logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Wakacyjne Explo NiedzieleExplo Niedziele to spotkania edukacyjne dla miłośników nauki i historii połączone z przygodą i świetną rozrywką. Wakacyjny program spotkań będzie nawiązywał do Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. W programie m.in. pokazy chemiczne oraz militarne.Informacje na stronie internetowej: www.muzeum.bydgoszcz.pl. Spotkania odbędą się 29 lipca oraz 26 sierpnia 2018 roku w Exploseum, ul. Alfreda Nobla.

Explo Niedziele to spotkania edukacyjne dla miłośników nauki i historii połączone z przygodą i świetną rozrywką. Wakacyjny program spotkań będzie nawiązywał do Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. W programie m.in. pokazy chemiczne oraz militarne.
Informacje na stronie internetowej: www.muzeum.bydgoszcz.pl
Spotkania odbędą się 29 lipca oraz 26 sierpnia 2018 roku w Exploseum, ul. Alfreda Nobla.

fot. Tymon Markowski


VII Spotkanie Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej: Zarządzanie szlakami dziedzictwa technicznegoHala Pomp, fot. Tymon Markowski

Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy, Hala Pomp, fot. Tymon Markowski

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy wraz ze Stowarzyszeniem Muzeów Sztuki Inżynieryjnej, przy wsparciu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów organizuje VII spotkanie Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej pt. „Zarządzanie szlakami dziedzictwa technicznego – problemy i wyzwania”.
Spotkanie odbędzie się w dniach 14-15 czerwca 2018 roku w Bydgoszczy.
Funkcjonujące od 2016 r. Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej to otwarta platforma współpracy o zasięgu ogólnopolskim, którą tworzą muzea oraz inne instytucje kultury i podmioty programowo zajmujące się dziedzictwem technicznym i poprzemysłowym, zorganizowane w sieć (obejmującą swym zasięgiem wszystkie regiony kraju), w celu wypracowania i wdrożenia doktryny dziedzictwa sztuki inżynieryjnej, jego ochrony, zarządzania, upowszechniania i promocji.
W ramach 2-dniowego spotkania Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej w Bydgoszczy, poświęconej tematyce zarządzania szlakami kulturowymi dziedzictwa technicznego oraz turystyce industrialnej, przewidziane są wystąpienia oraz panel dyskusyjny ekspertów.
Podczas spotkania, odbywającego się w ramach tegorocznych obchodów Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego, uczestnicy zapoznają się m.in. z obiektami miejskiego, turystycznego Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy TeH2O.
Miejsce i termin Konferencji:
Bydgoszcz, Muzeum Wodociągów – Hala Pomp, 14-15 czerwca 2018 r.
Udział w spotkaniu jest płatny i wynosi 50,00 zł – w ramach opłaty zapewniamy wyżywienie podczas trwania spotkania, materiały konferencyjne, korzystanie z atrakcji dodatkowych (zwiedzanie), (bez noclegu).
Uiszczenie opłaty jest ostatecznym warunkiem przyjęcia zgłoszenia na Spotkanie.
Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje termin nadesłania zgłoszenia. Zgłoszenia przyjmowane są do 8 czerwca 2018 roku.
Wszelkie informacje dot. spotkania (w tym również program) można uzyskać kontaktując się z Organizatorem – e-mail: smsi@muzeum.bydgoszcz.pl lub na stronie internetowej: www.muzeum.bydgoszcz.pl/sesje_konferencje

"Rower po bydgosku" - nowa wystawa czasowa w ExploseumWernisaż wystawy odbędzie się 27 maja 2018 roku, o godz. 12.00, wstęp wolny.
Wystawa przybliży historię powstania, ale i upadku największej polskiej fabryki zajmującej się produkcją rowerów i motorowerów – ROMET. Na wystawie zaprezentowane zostaną wybrane przykłady „rometowskich” konstrukcji.
Wystawa jest realizowana w ramach Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego.

Europejska Noc Muzeów a bydgoski przemysłTeH2O - eksponaty

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego oraz pozostałe muzea biorące udział w Europejskiej Nocy Muzeów zapraszają na coroczne nocne podziwianie swoich zasobów. Z tej okazji w Exploseum czeka na zwiedzających interaktywna prezentacja przybliżająca ideę Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. To doskonała okazja do bliższego poznania 15 najciekawszych atrakcji turystycznych Bydgoszczy oraz wysłuchania opowieści o ludziach, którzy tworzą koloryt naszego miasta. Przyjdź i poczuj sam, jaką radość możesz czerpać z odkrywania bydgoskich tajemnic!

Święto Kultury Industrialnej ERIH DAY w Exploseum 

 

Z okazji Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego w Święto Pracy Europa zatańczyła w industrialnej scenerii. Była to inicjatywa Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Tancerze, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, wykonali układ w rytm elektronicznej wersji "Ody do radości" w aranżacji przygotowanej przez Paula Fangera i Paula Ostareka – dwóch siedemnastoletnich muzyków. Inspiracją dla choreografii, przygotowanej przez Hai Truonga ze studia tańca Groove Dance, była powtarzalność ruchów wykonywanych przez robotników.


Fot. Wojciech WoźniakFot. Wojciech Woźniak


"Work it out!" odbył się w trzydziestu trzech miejscach Europy, w tym w sześciu obiektach w Polsce. Należą do nich: Zabytkowa Kopalna Srebra w Tarnowskich Górach – obiekt światowego dziedzictwa UNESCO, Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu (obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego), Szyb Maciej w Zabrzu, Zabytkowa Kopalna Ignacy w Rybniku, a także Stara Kopalnia w Wałbrzychu i oczywiście Exploseum, należące do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Oprócz happeningu tanecznego można było również wziąć udział w  rodzinnych grach i animacjach pod hasłem "Fabryka dla dzieci", grze terenowej „Tajna Fabryka” prowadzącej uczestników terenami poprzemysłowymi m.in. przez linię technologiczną produkcji nitrogliceryny, zwiedzić wystawę stałą, III strefę NGL oraz dawny Zachem (dojazd zabytkowym autobusem). Imprezę rozpoczął występ Teatru Alelale.


Fot. Wojciech Woźniak


Fot. MOB

Wernisaż - Śluzy starego Kanału Bydgoskiego 

12 kwietnia w Muzeum Kanału Bydgoskiego odbył się wernisaż wystawy "Śluzy starego Kanału Bydgoskiego". Głównym celem wystawy jest ukazanie starych urządzeń hydrotechnicznych, będących naszym największym skarbem. Śluzy ukazane zostaną na archiwalnych planach, mapach oraz pocztówkach i zdjęciach. W ramach wystawy będzie można zobaczyć makietę IV śluzy wraz z pobliskimi zabudowaniami.

Zasadnicze prace nad budową Kanału Bydgoskiego trwały zaledwie półtora roku. Gloria nie trwała jednak długo, kanał trzeba było szybko przebudować, dlatego pod koniec XVIII wieku wybudowano śluzy murowane, które do dziś możemy podziwiać na starym Kanale Bydgoskim.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu.

 

Rozpoczęcie kolejnej edycji cyklu "Poznaj industrialną Bydgoszcz"7 kwietnia pod patronatem Szlaku TeH2O rozpoczęła się kolejna edycja znanego już cyklu "Poznaj industrialną Bydgoszcz". Tym razem grupa miłośników zabytków techniki udała się do obiektu Szlaku TeH2O, który na co dzień nie jest zbyt łatwo zwiedzić. Mowa o Dawnej Gazowni Miejskiej, która działa od 1 października 1860 r. i należy najstarszych tego typu zakładów w Polsce. Zlokalizowana przy ulicy Jagiellońskiej 42, zachwyca reprezentacyjnym budynkiem, który zaprojektował w 1904 r. miejski radca budowlany Carl Meyer. Pomimo rozbiórek i zmian, będących wynikiem II wojny światowej, odbudowana w 1945 roku Gazownia, produkuje już gazu, ale nadal działa, zaświadczając o ciągłości bydgoskiego przemysłu. Nie zachowały się dawne urządzenia produkcyjne, zwiedzający mogą natomiast posłuchać tu opowieści o tajnikach funkcjonowania Gazowni i zobaczyć jedyną w Bydgoszczy lampę gazową.