logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

wykład Mateusz Solińskiego pt. Patronka Niepodległości.

2019-02-04 18:30
2019-02-04 20:30
Bydgoszcz, Wełniany Rynek 11/7
Wykład

Klub Prawicy Bydgoskiej, ul. Wełniany Rynek 11/7
Wykład Mateusz Solińskiego pt. Patronka Niepodległości. Matka Boża w polskim malarstwie patriotycznym na przestrzeni wieków.
Matka Boża otaczana była, w wielowiekowej historii państwa polskiego, szczególnym kultem. To do niej Polacy, w krytycznych momentach swojej historii, wznosili modły prosząc o wstawiennictwo i pomoc. Obrona Jasnej Góry, śluby lwowskie Jana Kazimierza, wiktoria wiedeńska, Cud nad Wisłą, to tylko niektóre wydarzenia, których główną bohaterką, a czasem również inspiratorką była Boża Rodzicielka, nie od parady zwana również Custos Poloniae (Strażniczka Polski).
Wszyscy polscy królowie poczynając od Jadwigi i Władysława Jagiełły składali hołd Matce Bożej pielgrzymując na Jasną Górę (niechlubnym wyjątkiem był kochanek carycy Katarzyny, Stanisław August Poniatowski).  Podobno Zygmunt I Stary oraz Stefan Batory wszelkie publiczne interesy rozpoczynali od odmówienia różańca.  Wojsko Jana III Sobieskiego, praktycznie w całości złożone było z członków bractw różańcowych albo Sodalicji Mariańskiej. W ciągu blisko miesięcznej wędrówki pod Wiedeń w 1863 roku, codziennie uczestniczyło w Mszy świętej oraz Drodze Krzyżowej, odprawianych na postojach.
Pomimo tych i wielu innych faktów świadczących o szczególnym umiłowaniu Niepokalanie Poczętej przez Polaków, temat jej obecności w dziejach naszego narodu, jak i znaczenia kultu maryjnego w duchowej formacji pokoleń, nawet w mijającym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, pozostał niemalże całkowicie przemilczany i pominięty.
Wspomniane powyżej wydarzenia znajdowały swoje utrwalenie nie tylko w przekazach kronikarzy, ale również w postaci rozlicznych dzieł malarskich.  Niektóre z tych ważnych momentów dziejowych uwieczniono w historyczno-batalistycznych przedstawieniach, inne pozostały w pamięci wiernych za sprawą cudownych obrazów czczonych w sanktuariach. Celem niniejszej prelekcji będzie przypomnienie wybranych maryjnych motywów ikonograficznych w polskiej sztuce, o charakterze narodowo-patriotycznym, uwzględniając szerszy historyczno-polityczny kontekst.
Mateusz Soliński
Mateusz Soliński, ur. w 1981 r. w Bydgoszczy. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowe studia z zakresu zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na podstawie rozprawy poświęconej twórczości Luciana Freuda. Zajmuje się krytyką artystyczną. Publikował m.in. na łamach: pisma artystycznego „Format” (jako korespondent londyński w latach 2006-10) oraz „Sztuki.pl/ Gazety Antykwarycznej”. Współpracuje z dwumiesięcznikiem literackim „Topos”. Pracuje w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 2016-2017 prowadził wykłady z zakresu estetyki w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu.

______________________
Kalendarz wydarzeń
      odbywających się w       Bydgoszczy       miej zawsze pod ręką dzięki      aplikacji mobilnej      (Android i iOS).      
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres       wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl