logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

TehoFest 2018

2018-09-12 00:00
2018-09-15 22:00
Różne lokalizacje
Turystyka
Polecane, Pozostałe

TehoFest, czyli Święto Szlaku TeH2O w Bydgoszczy to wydarzenie kierowane do bydgoszczan szczególnie zainteresowanych przemysłową historią Bydgoszczy oraz miłośników industrialu z innych części kraju. TehoFest to okazja by zwiedzić obiekty znajdujące się na Szlaku w niecodziennej atmosferze. Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez zarządców obiektów szlakowych nie zabraknie propozycji dla odbiorców w każdym wieku.
TehoFest w Muzeum Okręgowym
15 września 2018 roku, godz. 12.00-19.00
Święto Szlaku TeH2O czyli TehoFest to nowa forma uczestnictwa mieszkańców Bydgoszczy i turystów w zachowaniu oraz celebrowaniu dziedzictwa przemysłowego Bydgoszczy. Tego dnia otwieramy drzwi do poznawania tajemnic i historii, które skrywają wszystkie obiekty znajdujące się na Szlaku. TehoFest to pikniki, warsztaty, pokazy... – to nauka poprzez zabawę!
Tegoroczna edycja Święta Szlaku TeH2O realizowana jest w ramach obchodów Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego.

12 – 15 września 2018, Bydgoszcz
Motto: „Z rodziną Bromberków na Szlaku!”
Infomacje: www.ludzieitechnika.pl , www.mck-bydgoszcz.pl

Program
12.09.2018, środa
godz. 19.00, ul. Toruńska 155, wstęp wolny, jednak warunkiem uczestnictwa w tym wydarzeniu jest posiadanie BEZPŁATNEJ WEJŚCIÓWKI. Wejściówki będą do odbioru w kasie MCK od 3 września oraz godzinę przed wydarzeniem w samej fabryce.
Fabryka Stomil: ROCKandROLLOWA historia przemysłu i sztuki
Występują: Społeczny Chór Czarnego Karła i Antydepresyjna Akademia Dźwięku.
Początek XXI wieku rodzi przekonania, że rozpędzona machina postępu i produkcji wymknęła się spod kontroli. Pojawiły się niepokojące tematy: przemysł a zagrożenie środowiska naturalnego, zalew plastikowymi odpadami, przemysłowa produkcja żywności, przemysłowa hodowla zwierząt, kurczenie się zapasów wody i bogactw naturalnych, globalne ocieplenie, globalne zanieczyszczenia, globalne konflikty, globalny terroryzm. Pesymiści twierdzą, że rozpędzonej machiny postępu już niczym nie da się zatrzymać. A zaczęło się wszytko tak niewinnie i optymistycznie: od wynalezienia 250 lat temu pierwszej maszyny parowej przez Jamesa Watta...

13.09.2018, czwartek
godz. 18.00, ul. Pomorska 68A/1, wstęp wolny
Galeria Farbiarnia: „Twarze TeH2O”
– wernisaż wystawy fotografii Filipa Kowalkowskiego
godz. 20.00, ul. Fordońska 156, wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak warunkiem uczestnictwa w tym wydarzeniu jest posiadanie BEZPŁATNEJ WEJŚCIÓWKI. Wejściówki będą do odbioru w kasie MCK od 3 września oraz godzinę przed wydarzeniem w samej fabryce.
Dawna Fabryka Lloyda: film & muzyka – „Metropolis” | Fortuna | Konieczny
Projekt łączący kino, efekty świetlne oraz ambient przeplatany mocnymi frazami muzyki elektronicznej. Projekcji filmu Metropolis (1927) towarzyszyć będzie muzyka wykonana na żywo przez Macieja Fortunę (trąbka, elektronika, komputery) oraz Andrzeja Koniecznego (perkusja, piano Fendera, gitara, gitara basowa, elektronika).
Dawna Fabryka Lloyda - w tym niedawno odremontowanym, industrialnym wnętrzu odbędzie się projekt łączący kino, efekty świetlne, oraz ambient przeplatany mocnymi frazami muzyki elektronicznej.
Premiera niemego filmu „Metropolis”, którego reżyserem jest Fritz Lang odbyła się w 1927 roku. Do dziś uważany jest za jeden z najważniejszych obrazów w historii kina. Jego akcja rozgrywa się w dalekiej przyszłości. Mieszkańcy Metropolis zostali podzieleni na dwie kasty - wąską i uprzywilejowaną grupę intelektualistów (rozum) oraz robotników utrzymujących miasto przy życiu (ręce) egzystujących w podziemnych osiedlach.
Organizatorzy projektu zwracają uwagę, że film nadal stanowi "inspirację dla pokoleń twórców", a od strony technicznej "może zachwycać nawet w dzisiejszych czasach". obraz jest wpisany na listę UNESCO "Pamięć Świata", która zawiera m.in. dzieła audiowizualne o znaczeniu historycznym i cywilizacyjnym.

14.09.2018, piątek
godz. 19.00, ul. Leśna 11, wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak warunkiem uczestnictwa w tym wydarzeniu jest posiadanie BEZPŁATNEJ WEJŚCIÓWKI. Wejściówki będą do odbioru w kasie MCK od 3 września oraz godzinę przed wydarzeniem w samej fabryce.
Fabryka Makrum: spektakl Teatru Biuro Podróży „Złe miasto” (reż. Paweł Szkotak) + otwarta debata (po spektaklu): Klub Zasadniczo Dyskusyjny #14: Czy teatr powinien się buntować? Czyli polski teatr vs. sytuacja społeczno-polityczna w Polsce.
Złe miasto to uniwersalna opowieść o mieście – skomplikowanym, niejednorodnym, toczonym chorobami organizmie. Inspiracją do spektaklu jest historia strajków robotniczych w Łodzi z 1905 roku, kiedy to na ulice wylegli masowo protestujący przeciwko biedzie robotnicy fabryczni. Tuż po spektaklu odbędzie się spotkanie Klubu Zasadniczo Dyskusyjnego – inicjatywy mającej na celu odbudowę kultury dyskusji „offline”.
Językiem spektaklu jest materia obrazu, ruchu, dźwięku. W sekwencji biało-czarnych, dynamicznych obrazów pokazane zostało miasto w trakcie rewolucji przemysłowej wraz z podziałami społecznymi, pogłębiającą się nierównością, biedą proletariatu, rozwijającym się kapitalizmem, buntami, zamieszkami i odwetem władz.
Już sam występ Biura Podróży przyciąga fanów dobrego teatru. Istniejący od ponad 14 lat scena prezentowała swoje spektakle w blisko 50 krajach świata, na sześciu kontynentach. Teatr Biuro Podróży był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych oraz laureatem prestiżowych nagród. W uznaniu tego faktu teatr otrzymał w 2002 roku nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie oraz nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. W 2005 Paweł Szkotak otrzymał prestiżowy Paszport Polityki.
Zaraz po spektaklu odbędzie się debata prowadzona przez Klub Zasadniczo Dyskusyjny – grupę, mającą na celu odbudowę kultury dyskusji „offline”. W tej otwartej dyskusji, której uczestnikiem może być każdy, tematem rozmowy będzie rola współczesnego, polskiego teatru w życiu społeczno-politycznym kraju. Gośćmi spotkania będą: Paweł Szkotak, reżyser spektaklu z Teatru Biuro Podróży i teatrolog Artur Duda.
Każda z dyskusji klubu KZD jest wydarzeniem unikalnym. Toczą się one wg ustalonych zasad i Etykiety Klubowej. Zabierać głos może każdy, nie tylko goście specjalni. Zwykłym uczestnikom organizatorzy dają takie samo prawo do wypowiedzi. KZD to jedyna tego typu inicjatywa w Polsce. Wywodzi się z regionu kujawsko-pomorskiego, a założona została przez Mateusza Łapińskiego i Jarosława „Jarry” Jaworskiego. Klub postawił sobie za cel odbudowę kultury dyskusji “offline”. Klubowe spotkania gościły już na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym TOFIFEST, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym KONTAKT i Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Doc Against Gravity. Wśród gości znaleźli się znawca spraw społecznych Edwin Bendyk z „Polityki” czy gitarzysta legendarnego zespołu Republika Zbigniew Krzywański.

15.09.2018, sobota, godz. 12.00–19.00
15 obiektów Szlaku TeH2O, czyli „Z rodziną Bromberków na Szlaku”, wstęp wolny
Na tegorocznym Tehofest gospodarzami będzie pewna wyjątkowa, bydgoska rodzina. Pragniemy zaprosić Państwa do wyjątkowego świata rodziny Bromberków, którzy - podobnie jak inni mieszkańcy związani z bydgoskim przemysłem - od zarania dziejów uczestniczyli w tworzeniu przemysłowej siły i historii miasta Bydgoszczy. Dziadek Bromberek jest od dekad szyprem na Kanale Bydgoskim, jego córka to farmaceutka z wieloletnim doświadczeniem z pracy w bydgoskich aptekach. I wreszcie wnuczek dziadka oraz syn aptekarki – młody, wzięty fotografik, kontynuujący piękne tradycje bydgoskiej fotografii. Cała trójkę spotkacie 15 września w różnych miejscach na szlaku
Przemysł to nie tylko miejsca, hale produkcyjne, technologia, maszyny, narzędzia, ale przede wszystkim ludzie i historie stojące za nimi. W programie: konkursy z nagrodami, zwiedzanie obiektów, warsztaty dla dzieci, zabawy, projekcje filmowe, spotkania, wykłady popularnonaukowe, wystawy, prezentacje i in.
Finałowy dzień Tehofest rozpocznie się w samo południe w 15 obiektach Szlaku TeH2O i potrwa tam do 19:00. W tym czasie wszyscy będą mogli odwiedzić obiekty Szlaku: Exploseum (MOB), Spichrze Nad Brdą (MOB), Wyspa Młyńska, Kanał Bydgoski, Muzeum Mydła I Historii Brudu, Wieża Ciśnień, Muzeum Fotografii (WSG), Warzelnia Piwa, Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem” (MOB), Muzeum Kanału Bydgoskiego, Hala Pomp Wodociągowych (MWiK), Introligatornia (WIMBP), Dawna Gazownia Miejska, Fabryka Obrabiarek do Drewna (FOD), Barka „Lemara” (MCK), Galeria Sztuki Nowoczesnej (MOB), Europejskie Centrum Pieniądza (MOB), Zbiory Archeologiczne (MOB).
W obiektach czekało będzie na Was oprowadzanie z wyjątkowymi przewodnikami oraz szereg wydarzeń m.in.: projekcje filmowe, gry miejskie, prezentacje, spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci, pokazy multimedialne i wiele, wiele innych atrakcji

Szczegółowy plan dnia (15.09) Finału Tehofest w obiektach Szlaku TeH2O
Cały teren Szlaku TeH2O
Przybij piątkę Szlakowi! – całodzienna gra miejska. Kolejna edycja konkursu, w którym uczestnicy Tehofestu zbierają pieczątki za zwiedzanie obiektów Szlaku TeH2O i walczą o nagrody! Odwiedź pięć miejsc na Szlaku, zbierz pięć pieczątek i bądź na losowaniu nagród na Wyspie Młyńskiej o godz. 19.00!
Cały teren Szlaku TeH2O
Z rodziną Bromberków na Szlaku – gra terenowa oraz specjalne wydarzenia w 15 obiektach Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O

Spichrze nad Brdą (Muzeum Okręgowe Bydgoszcz - MOB) i amfiteatr ul. Grodzka
• godz. 12.00–19.00 – PUNKT INFORMACYJNY TEHOFEST
• godz. 12.00–13.30, 15.00–16.30 – Malowanie twarzy dzieci
• godz. 12.00–19.00 – Zwiedzanie – wystawy stałe (bez przewodnika)
• godz. 13.00, 17.00 – warsztaty kulinarne Kuchnia Bydgoszczy i okolic (degustacja)
• godz. 13.00–15.00 – gra miejska: Przemysłowa Bydgoszcz. Firtel Jerzego Sulimy-Kamińskiego
• (start w punkcie informacyjnym)
• godz. 14.30–16.30 – kreatywne warsztaty graficzne: Moc Plakatu. Dziedzictwo przemysłowe Bydgoszczy

Galeria Sztuki Nowoczesnej (MOB) / Europejskie Centrum Pieniądza (MOB) / Zbiory Archeologiczne (MOB), Wyspa Młyńska
• Cały dzień: Wyspa Młyńska, wystawa posterowa: Szlak TeH2O – Wycieczka Kanałem Bydgoskim ze szczurkiem Kanalikiem
• godz. 12.00–19.00 – Zwiedzanie – wystawy stałe (bez przewodnika)
• godz. 12.00–17.00 – FOTOMACHINA – fotobudka green box – zabierz zdjęcie na pamiątkę!
• godz. 12.30, 16.30 – warsztaty zdobienia fartuszków kuchennych: Fartuchowy hand made
• godz. 13.00–18.00 – Podróż w czasie: Szlakiem ginących zawodów – pokaz plenerowy z animacją
• godz. 14.00 – teatralny spektakl plenerowy: W bydgoskim skarbcu
• godz. 15.00 – Jak powstaje chleb? Rola chleba w kulturze – prezentacja technologii połączona z degustacją bydgoskiego chleba żytniego z ziemniakami, wpisanego na listę produktów tradycyjnych

Expolseum (MOB), ul. Alfreda Nobla
• godz. 12.00–19.00 – Zwiedzanie – wystawy stałe (bez przewodnika)
• godz. 12.00–18.00 – Podziemna trasa turystyczna / – fabularyzowane zwiedzanie wystawy stałej (nowość)
• godz. 12.00–18.00 – LASERGUN – rywalizacja dla każdego na strzelnicy laserowej
• godz. 13.00, 15.00, 17.00 – Odkrywamy tajniki nauki / – Fabryczne laboratorium profesora Ciekawskiego – pokazy

Apteka pod Łabędziem (MOB), ul. Gdańska 5, plener
• godz. 12.00–17.30 – Zioła naszych pól i lasów oraz ich znaczenie lecznicze – pokaz
• godz. 15.00, 17.00 – Leki obrzydliwe prelekcja dr Wojciech Ślusarczyk (MOB) w Spichrzach nad Brdą, ul. Grodzka 7–11

Muzeum Fotografii (WSG) ul. Królowej Jadwigi 14, wstęp wolny
• godz. 12.00–12.45 – Wykład: Marek Noniewicz: Od camera obscura do fotografi i cyfrowej – Demokratyzacja fotografi i i jej skutki
• godz. 13.00–18.00 – Warsztaty płyty kolodionowej – prowadzenie: Katarzyna Bojko-Szymczewska

Introligatornia (WiMBP), u. Długa 39, wstęp wolny
• godz. 12.30–18.30 – Zwiedzanie Introligatorni połączone z cogodzinnym pokazem introligatorskim

Muzeum Kanału Bydgoskiego, ul. Nowogrodzka 3/Kanał Bydgoski,wstęp wolny
• godz. 12.00, 13.30, 15.00, 16.30, 18.00 – Kanał Bydgoski – spacer po śluzach z przewodnikiem
• godz. 12.00–18.00 – Pływanie po kanale kajakiem po najpiękniejszym odcinku Kanału Bydgoskiego
• godz. 14.00 – wystawa: Mosty Kanału Bydgoskiego. Wernisaż wystawy poświęconej historii mostów nad Kanałem Bydgoskim z ukazaniem mostu Władysława IV w formie makiety

Hala Pomp (MWiK), ul. Gdańska 242, wstęp wolny
• godz. 12.00–17.00 – Obóz rzemiosł dawnych z wioską historyczną
• godz. 12.00–17.00 – Zwiedzanie z przewodnikiem (o pełnych godzinach)
• godz. 15.00 i 17.30 – akcja artystyczna typu „Site Specific” – 3Syreny (performance)

Wieża Ciśnień, ul. Filarecka 1, wstęp wolny
• godz. 12.00–17.00 – Zwiedzanie z przewodnikiem
• godz. 12.00 – warsztaty plastyczne dla dzieci
• godz. 18.00 – wernisaż wystawy: Oleg Malejko „Pałace i majątki na Białorusi”

Muzeum Mydła i Historii Brudu, ul. Długa 13–17
• godz.: 12.00, 13.30, 15.00, 16.30 – Gwara na zydlu – zajęcia z gwary bydgoskiej. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.
• godz. 12.00–18.00, strefa relaksu – Frajcajt należy się każdemu!

Gazownia (PS GAZ), ul. Jagiellońska 42, wstęp wolny
• godz. 12.00–16.00 – Zwiedzanie z przewodnikiem zwiedzanie Izby Tradycji Gazownictwa o pełnej godzinie

Fabryka Obrabiarek do Drewna (FOD), ul. Nakielska 53, wstęp wolny
• godz. 12.00, 13.30, 15.00 – Zwiedzanie z przewodnikiem
• godz. 12.00–21.00 – prezentacja instalacji dźwiękowych: Machine à émouvoir

Warzelnia Piwa, ul. Poznańska 8, wstęp wolny
• godz. 11.30, 13.00, 14.30, 16.00, 17.00 – Zwiedzanie z piwowarem i jego siostrą – grupy maks. 10-osobowe
• godz. 12.00–19.00 (Wyspa Młyńska) – Stoisko z degustacją piwa + zupełnie nowa edycja piwa szlakowego nawiązująca do jednego z motywów historii rodzinnej Bromberków

Barka „Lemara”, ul. Spichlerna 1, wstęp wolny
• godz. 12.00–19.00 – projekcje odcinków dokumentalnego serialu telewizyjnego „Archiwum B.” Opowiadających o przemysłowej historii Bydgoszczy
• godz. 12.00–19.00 – Rejsy „Komięgą” – trasa: barka „Lemara” – Wyspa Młyńska
• godz. 16.00–19.00 – Szyperskie warsztaty modelarskie

Barka „Lemara” i Spichrze nad Brdą
• godz. 14.00–16.00 – W bydgoskim porcie – animacje, zawody sprawnościowe, warsztaty

Wyspa Młyńska, zapisy: dominika.krol@mck-bydgoszcz.pl
Przemysłowy instrument
warsztaty dla dzieci z tworzenia instrumentu z części, przemysłowych i recyclingowych prowadzone przez Recycling Band
Recycling Band to nie tylko zespół grający własne kompozycje na własnoręcznie wykonanych instrumentach. Swoją pasją do tworzenia czegoś z niczego zarażają również innych podczas warsztatów dla dzieci i młodzieży. Podczas zajęć budowane są m.in. małe i większe bębny, grzechotki różnej wielkości, tamburyny, trąbki, a także proste miniharfy. Warsztaty ukazują drugie życie przedmiotów, które w większości uważane są za odpady, przedstawiając tym samym idee recyclingu w praktyce. Finałem zajęć jest wspólne muzykowanie z kursantami na wcześniej wykonanych instrumentach.
Recycling Band jest krakowskim zespołem założonym w 2011 r., grającym na własnoręcznie wykonanych instrumentach z odpadów (znanych również pod nazwą Recycling Instruments). Pasją członków zespołu jest muzyka, a ich działalności przyświeca misja zwrócenia uwagi na problem z segregacją i przetwarzaniem odpadów, a tym samym promocja idei związanych z recyclingiem i ochroną środowiska. Brzmienie zespołu łączy instrumenty recyclingowe oraz elektronikę – oscyluje wokół muzyki klubowej i dance.
godz. 19.15, Wyspa Młyńska, wstęp wolny
Recykling Band – koncert
godz. 12.00–20.00, Fabryka Obrabiarek do Drewna (FOD), ul. Nakielska 53, wstęp wolny
Machine à émouvoir – instalacje dźwiękowe
godz. 21.00 Fabryka Obrabiarek do Drewna, ul. Nakielska 53, wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak warunkiem uczestnictwa w tym wydarzeniu jest posiadanie BEZPŁATNEJ WEJŚCIÓWKI. Wejściówki będą do odbioru w kasie MCK od 3 września oraz godzinę przed wydarzeniem w samej fabryce.
Āmurs – koncert/projekt audiowizualny (Rafał Kołacki i Jacek Doroszenko / Mammoth Ulthana):

Āmurs to projekt audiowizualny osadzony na gruncie odkryć naukowo-technicznych oraz industrializacji, w sposób bezpośredni odnoszący się do przestrzeni fabryki FOD w Bydgoszczy. Jako najstarsze polskie przedsiębiorstwo w swojej branży, prowadzące produkcję maszyn i urządzeń od 1865 r., FOD stanowi unikalne świadectwo okresu rozwoju cywilizacyjnego. Rozwój przemysłowy miał istotny wpływ na głębokie zmiany cywilizacyjno-kulturowe, takie jak urbanizacja, umniejszenie wagi jednostki, upadek znaczenia rzemieślników, zmiana struktury społeczeństwa. W projekcie autorzy zwracają uwagę nie na sam fakt istnienia i charakter systemu przemysłowego, ale przede wszystkim na rolę jednostkowych pracowników, dzięki którym cały system funkcjonował. Projekt współtworzą trzy obszary: instalacje dźwiękowe prezentowane w formie wystawy, koncert audiowizualny oraz album muzyczny.
Rafał Kołacki – gra na instrumentach perkusyjnych, związany jest z zespołami: HATI, Innercity Ensemble, T’ien Lai, Mammoth Ulthana. Zagrał setki koncertów na całym świecie, m.in. w ramach Unsound Festival w Nowym Jorku, Toronto, Mutek Festival w Montrealu, Equinox Festival w Londynie, Laut und Luise Festival w Getyndze, Menuo Juodaragis na Litwie, Fano Free Folk Festival w Danii, CTM w Berlinie, Ars Electronica w Linz, Trans/Wizje w Warszawie. Pasjonuje go field recording, czyli nagrania terenowe. Jest pomysłodawcą i współtwórcą multimedialnego projektu Tonopolis, który w sposób subiektywny miał scharakteryzować dźwiękowe otoczenie Torunia. Uczestnik edukacyjnego projektu Dźwiękospacery, w ramach którego prowadzi warsztaty z dziećmi i studentami. W 2014 zrealizował projekt Dźwięko-historie. Badania nad pamięcią dźwiękową Kaszubów. W 2016/2017 przeprowadzał cykl wywiadów, udźwiękowił i wyprodukował wydawnictwo o bydgoskich szyprach.
Jacek Doroszenko – artysta audiowizualny i muzyk, gra na instrumentach elektronicznych oraz klawiszowych. Absolwent ASP w Krakowie. W swojej praktyce artystycznej wykorzystuje różne media, m.in. wideo, dźwięk, instalacje multimedialne, działa również w przestrzeni wirtualnej. Beneficjent licznych programów rezydencyjnych: Atelierhaus Salzamt Linz w Austrii, The Island – Resignified Lefkada w Grecji, Kunstnarhuset Messen Ålvik w Norwegii, Klaipeda Culture Communication Center na Litwie, Fundacji AAVC Hangar Barcelona w Hiszpanii, Fundacji Del Bianco Florencja we Włoszech. Prezentował swoje prace na wielu wystawach, m.in. w Matadero Contemporary Art Center w Madrycie, FIESP Cultural Center – Ruth Cardoso w São Paulo, Goldcorp Centre for the Arts w Vancouver, CSW Znaki Czasu w Toruniu, Galerii Propaganda w Warszawie, CSW Łaźnia w Gdańsku, The Herbert Art Gallery & Museum w Coventry, Galerii Kasia Michalski w Warszawie, Institut für Alles Mögliche w Berlinie, Fait Gallery w Brnie, Casoria Contemporary Art Museum w Neapolu.


____________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl