logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Subiektywny Przegląd Filmowy vol 6

2017-11-26 17:00
2017-11-26 22:00
Mózg
Film
Mózg

Wstęp 11 zł na jeden film
G. 17:00
Kedi, sekretne życie kotów POLSKI LEKTOR
Zwiastun: www.youtube.com/watch
G. 18:30
Dzikie róże POKAZ PRZEDPREMIEROWY (polska premiera przewidziana jest na 29.12.2017, co oznacza że w na SPF vol. 6 film zobaczymy na ponad miesiąc wcześniej) 
Zwiastun: www.youtube.com/watch;
G. 20:15
Photon
Zwiastun: www.youtube.com/watch
Opisy filmów:
Kedi, sekretne życie kotów
1h 20 min
Stambuł to miasto z sięgającą tysięcy lat historią i jedyne najprawdziwsze kocie imperium. Spryciara, Przylepa, Sułtan, Flirciarz, Bestia, Szajba i Cwaniak to indywidualności, które są przewodnikami po mieście.
Dzikie Róże
1 h 30 min
Reżyseria i scenariusz: Anna Jadowska
Zdjęcia: Małgorzata Szyłak
Obsada aktorska: Marta Nieradkiewicz, Michał Żurawski, Halina Rasiakówna, Konrad Skolimowski
Ewa, młoda mężatka i matka dwójki dzieci, zachodzi w ciążę z nastoletnim sąsiadem. Dziecko rodzi w tajemnicy i oddaje do adopcji. Kiedy do wsi, w której mieszka, z pracy w Norwegii wraca mąż, dochodzą go plotki o romansie żony. Napięcie między Ewą a Andrzejem narasta. Ewa czuje przytłaczającą samotność i w małżeństwie, i w małej, prowincjonalnej społeczności. Czy związek przetrwa? Czy Ewa pogodzi rolę walczącej o małżeństwo kobiety z rolą matki, która zmuszona została porzucić dziecko?
Photon
1 h45 min
Reżyseria i scenariusz: Norman Leto
Zdjęcia: Michał Marczak, Norman Leto
Muzyka: Przemysław Książek
Obsada: Andrzej Chyra, Karolina Kominek
Film PHOTON jest swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co wiemy dziś na temat procesu tworzenia się materii. Nie jest to jednak film stricte przyrodniczy ani naukowy, w formule znanej widzom choćby z Animal Planet, ale oryginalna, ciekawa w odbiorze forma fabularyzowanego, dynamicznego przedstawienia teorii naukowych dotyczących funkcjonowania wszechświata. Pierwsza część filmu traktuje o powstawaniu materii, gwiazd i planet. Niezwykle realistyczna wizualnie historia przedstawiona jest tutaj przez narratora: postać będącą aktorską interpretacją postaci noblisty Richarda Feynmana oraz wybitnego polskiego psychiatry, Antoniego Kępińskiego. Na ekranie widzimy w tej roli Andrzeja Chyrę. W drugiej części narrator wyjaśnia, co dzisiaj wiemy (i czego nie wiemy) na temat powstawania życia. W jaki sposób uformowały się złożone systemy cząsteczkowe? Dzięki kilku przykładom zaczerpniętym z codzienności przeciętnej rodziny, poznajemy biologiczne podłoże emocji, źródła przemocy i alkoholizmu, naturę tzw. wolnej woli. W filmie zobaczymy przekrój mózgu w chwili podejmowania prostej, rutynowej decyzji. W świetle najnowszych badań naukowych pojawia się interesujące pytanie: czy tak naprawdę sami decydujemy o czymkolwiek? Takie sprawy, dotyczące bezpośrednio wszystkich ludzi, ukazane zostają na przykładzie jednego dnia z życia Wojciecha i jego żony, Emilii. W ostatnim akcie filmu przyszłość ukazana jest w formie programu telewizyjnego, oglądanego przez wspomniane małżeństwo. Przewidywania oparte są na obecnych trendach futurologii. Internet stopniowo ewoluuje w stronę specyficznej formy sztucznej inteligencji, być może nawet świadomości. Podczas gdy Emilia i Wojciech zasypiają przed ekranem, film sięga dalej, odważnie prognozując dalsze łączenie człowieka z technologią. Narracja jest tutaj niezwykle realistycznymi „ujęciami” przyszłych baz danych, miast przyszłości. Widzimy nie tylko znane z filmów sci-fi metropolie, ale również mniejsze obszary miejskie. Jak może wyglądać Płock albo Lublin za 500 lat? W dalszych prognozach film ukazuje zaskakujące rozwiązania architektoniczne oraz samo replikujące się maszyny. Jaki będzie koniec wszechświata?

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl