logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Konkurs Dumni z Bydgoszczy – weź udział i wygraj płyty BISZA i Pawbeats'aW piątek 11 maja rusza konkurs „Dumni z Bydgoszczy”, w którym pytać będziemy Was o rzeczy związane ściśle z naszym miastem i jego historią, a także o te dotyczące Polski. Do wygrania są płyty BISZA i Pawbeats'a.

Konkurs organizowany jest w ramach projektu „Dumni z Bydgoszczy – Dumni z Niepodległej”, którego pierwszą odsłoną był majówkowy koncert na Wyspie Młyńskiej. Na scenie wystąpili Enej, Grubson i Żuki, a także bydgoscy artyści – BISZ – BOK i Pawbeats. I to płyty tych dwóch ostatnich artystów będzie można wygrać w konkursie. 

Uczestnikiem może być każdy, kto chciałby sprawdzić swoją wiedzę na temat Bydgoszczy i Polski – pytania konkursowe dotyczyć będą właśnie naszego miasta i związane także będą ze 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Pytania konkursowe ogłaszane będą na stronie https://www.bydgoszcz.pl/dumnizbydgoszczy  w trzy kolejne piątki, począwszy od 11 maja o godz. 20.00 (11, 18, 25 maja). Każdorazowo zamieszczanych będzie pięć pytań konkursowych.

Odpowiedzi należy przesłać na adres mailowy: konkurs@um.bydgoszcz.pl. W każdym tygodniu nagrodzonych zostanie 20 pierwszych osób, które udzielą wszystkich poprawnych odpowiedzi z danego tygodnia.

Opublikowanie wyników konkursu nastąpi kolejno 15, 22 i 29 maja o godz. 12.00. Skontaktujemy się z każdym z laureatów mailowo.

Nagrodami w konkursie są płyty CD bydgoskich twórców Marcina Pawłowskiego – Pawbeats’a oraz Jarosława Jaroszewskiego – BISZ’a.

Pierwsza seria pytań (11 maja):

Za nami pierwsza tura Konkursu w ramach projektu „Dumni z Bydgoszczy – Dumni z Niepodległej”. Dla osób, które przysłały poprawne odpowiedzi, przygotowaliśmy nagrody – płytę bydgoskiego artysty Pawbeatsa lub Bisza.
Osoby, które odpowiedziały poprawnie, otrzymają od nas powiadomienie pocztą elektroniczną o sposobie odebrania nagrody.

1. Podaj dokładną datę powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Odpowiedź - 20 stycznia 1920
2. Gdzie i kiedy wyprodukowano pierwszy w Polsce radioodbiornik tranzystorowy? Odpowiedź - Pierwszy radioodbiornikk tranzystorowy został wyprodukowany w Zakładach Radiowych „Eltra” w Bydgoszczy. Jego projekt powstał w 1958 r. a gotowy produkt zaprezentowano oficjalnie w 1959 r.
3. Czyje imię nosi stok narciarski w Myślęcinku? Odpowiedź - Stefana Kulmatyckiego – jednego z budowniczych myślęcińskiego stoku
4. Kto reprezentował Polskę na konferencji paryskiej, podczas której podpisano traktat wersalski? Odpowiedź - Roman Dmowski, Ignacy Paderewski
5. Jak nazywa się konstytucję uchwaloną w 1921 roku? Odpowiedź - Konstytucja marcowa.

Kolejna porcja pytań - w piątek 18 maja o godz. 20.00!

 

 

 

Publikujemy odpowiedzi na drugą serię pytań w naszym konkursie "Dumni z Bydgoszczy - Dumni z Niepodległej"

1.    Ile lat Polska była pod zaborami?

Odpowiedź: 123


2.    W którym roku przyjęto oficjalnie Mazurek Dąbrowskiego za hymn Polski?

Odpowiedź: 1927


3.    Gdzie  w Bydgoszczy znajduje się tablica poświęcona twórcy Mazurka Dąbrowskiego Józefowi Wybickiemu?

Odpowiedź: na ścianie gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na Starym Rynku)


4.    Kiedy odbyła się i kto zainaugurował pierwszą audycję Studia Bydgoskiego – pierwszej bydgoskiej rozgłośni radiowej?

Odpowiedź: 4 stycznia 1937 roku, zainaugurowana przemówieniem Prezydenta Leona Barciszewskiego).


5.    Kto jest autorem i z jakiej okazji powstał hejnał Bydgoszczy?

Odpowiedź: prof. Konrad Pałubicki, 1946 rok – 600-lecie Bydgoszczy

 

Trzecia i zarazem ostatnia seria pytań w naszym konkursie zostanie opublikowana w piątek 25 maja.

Zwycięzcy zostaną poinformowani drogą mailową o sposobie odebrania nagrody.